დავით მირცხულავას სარჩელი სტრასბურგის სასამართლოში
სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ სათბობ-ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრის დავით მირცხულავას სარჩელი რეგისტრაციაში გაატარა სახელწოდებით - “მირცხულავა საქართველოს წინააღმდეგ“.
დავით მირცხულავა, რომელსაც რამდენიმე კვირის წინ გაუკეთეს ოპერაცია, ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში იმყოფება. იგი დამატებით საჭიროებს სამედიცინო გამოკვლევას.
მირცხულავა გასული წლის დეკემბერში დააკავეს თანამდებობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ბრალდებით და მას სასამართლოს მიერ სამთვიანი წინასწარი პატიმრობის ვადა გენპროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე 6 თვემდე აქვს გაგრძელებული.

David Mirtskhulava’s Petition in European Court of Human Rights
European Court of Human Rights in Strasbourg registered the petition of David Mirtskhulava, the former Minister of Fuel and Energy titled “Mirtskhulava versus Georgia.”
David Mirtskhulava, who was operated on a few weeks ago, is in hospital for the time being. He needs to undergo additional medical inspection
Mirtskhulava was arrested in December of last year and is being charged with abuse of power.  The court has prolonged the 3 months term of pre-detention  to 6 months on the grounds of mediation by the General Prosecutor’s Office.