სამთვიანი წინასწარი პატიმრობა აბაშიძის დაცვის წევრებს
აბაშიძეების პირადი დაცვის სამ წევრს - იმედა ხოზრევანიძეს, კახა გოგმაჩაძეს და რუსლან ლომსაძეს ბათუმის საქალაქო სასამართლომ წინასწარი სამთვიანი პატიმრობა შეუფარდა. ხოზრევანიძე, გოგმაჩაძე და ლომსაძე 21 ივნისს დიანა აბაშიძის სახლთან დააკავეს. შინაგან საქმეთა საგამოძიებო განყოფილებამ მათ იარაღის უკანონო ტარება წაუყება ბრალად. სისხლის სამართლის საქმე 136-ე მუხლითაა აღძრული, რაც 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სასამართლო გადაწყვეტილებას დაკავებულთა ნათესავებისა და ოჯახის წევრების პროტესტი მოჰყვა. აჭარის შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინ შეკრებილი აღშფოთებული ხალხი ქუჩის გადაკეტვას შეეცადა. ისინი აჭარის შინაგან საქმეთა მინისტრთან შეხვედრას ითხოვდნენ. დაკავებულთა მშობლები აცხადებდნენ, რომ მათ შვილებს იარაღი ჩაუდეს. აქცია სპეცდანიშნულების რაზმმა დაშალა.
დაკავებულთა ადვოკატები აცხადებენ, რომ სასამართლომ უკანონო განაჩენი გამოიტანა და უზენაეს სასამართლოში აპირებენ მის გასაჩივრებას.

Three Months Pre-trial Detention to the Guards of Abashidze
Batumi City Court has sentenced three of the Abashidzes’ guards to three months pre-detention. Imeda Khozrevanidze, Kakha Gogmachadze and Ruslan Lomsadze were detained near Aslan Abashidze’s (the former head of the Autonomous Republic of Adjara) house on June 21. The Investigating Department of the Interior Ministry of Adjara accused them of illegally transporting weapons. The penal case was launched under Article 136 of the Criminal Code which envisages 5 months imprisonment.
The families and relatives of the detainees protested the court decision by trying to block the road in front of the Interior Ministry of Adjara. They demanded a meeting with the Interior Minister of Adjara. The parents of the detainees state that the police deliberately put the guns on the accused.
The police dispersed the action.
The attorneys of the detainees consider the court decision to be unjust and illegal and are going to appeal to the Supreme Court.