აჭარაში განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებები პოლიტიკური ავტონომიის პრინციპებით დარღვევაა
თბილისი.29.07.04.მედია-ნიუსი. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის დაკომპლექტების წესი საქართველოს პარლამენტის მიერ აჭარის სტატუსთან დაკავშირებით მიღებული ცვლილებებიდან გამომდინარეობს და ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოს მისი შეცვლის უფლება არ ჰქონდა, - აცხადებს საკონსტიტუციო საკითხების ექსპერტი ვახტანგ ხმალაძე.
ეს ცვლილებები კი, მისი აზრით, არასწორია და არა მხოლოდ პოლიტიკური ავტონომიის, არამედ თვითმართველობის პრინციპსაც არღვევს.
„თვითმართველობის აზრი იმაში მდგომარეობს, რომ გარკვეულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოქალაქეები თავიანთ მმართველობას წარმომადგენლობითი ორგანოს. ამ შემთხვევაში უმაღლესი საბჭოს მეშვეობით ახორციელებენ. პარლამენტის მიერ მიღებული აჭარის მთავრობის დამტკიცების ახალი ჭესის მიხედვიტ კი, სწორედ ეს პრინციპი ირღვევა,“- აცხადებს ექსპერტი.
როგორც ცნობილია, აჭარაში უმაღლესმა საბჭომ 28 ივლისს პირველი მოსმენით მიიღო კანონი, რომლის მიხედვითაც, პრეზიდენტთან შეთანხმებით მთავრობის წევრებს უმაღლეს საბჭოს დასამტკიცებლად წარუდგინეს ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს თავჯდომარე. კანდიდატების ორჯელ დაუმტკიცებლობის შემთხვევაში კი, პრეზიდენტს საბჭოს დათხოვნის უფლება აქვს.
რაც შეეხება სახალხო დამცველის თანამდებობის, საკონსტიტუციო სასამართლოსა და სახალხოს კრების გაუქმებას, ხმალაძის აზრით, პირველი ორის გაუქმება აბსოლუტურად სწორია, რომ აღარაფერი ვთქვათ სახალხო კრებაზე, რომელიც სრულიად გაუგებარი წარმონაქმნია.

Legislative Changes in Adjara Violate the Principles of Political Autonomy
“The rule for establishment of the government of the Autonomous Republic of Adjara proceeds from the amendment made by the Georgian Parliament in regard to the status of Adjara, and the Supreme Council of the Republic did not have the right to change it,” stated Vakhtang Khmaladze, an expert in constitutional issues.
In his opinion these changes are incorrect and violate the principles of, not only political autonomy, but also of self-governance.
“The idea of self-governance is that citizens residing on a certain territory implement self-governance through the representative body, the Supreme Council in this particular case. According to the new rule of establishing Adjarian government adopted by the Georgian Parliament, this principle is violated,” stated the expert.
On July 28, the Supreme Council of Adjara adopted a law on a first hearing and according to the law, the members of the government, in agreement with the President, introduced the Chairman of the Cabinet of Ministers of the Autonomous Republic to the Supreme Council for approval. In case the candidates are not approved after two nominations, the president has the right to dismiss the Council.