პანკისის ხეობაში ტუბერკულოზი ვრცელდება
თბილისი. 29.07.04. მედია-ნიუსი. პანკისის ხეობის მაცხოვრებლებს ტუბერკულოზის გავრცელების საშიშროება ემუქრება. ადგილობრივი მოსახლეობის თქმით, ხშირია ამ დაავადების შემთხვევები ბავშვებში, ხოლო მათი მკურნალობის, შემდგომი რეაბილიტაციის, სათანადო კვებით უზრუნველყოფის საშუალება ოჯახების უმეტესობას არ აქვს. მითუმეტეს, რომ ხეობაში ჩეჩენი ლტოლვილებიცაა შესახლებული, რომელთა ცხოვრების პირობები არც ერთ ნორმას, მათ შორის სანიტარულს, არ აკმაყოფილებს.
ახმეტის რაიონულ საავადმყოფოში სააგენტო „მედია-ნიუსს“ აცნობეს, რომ ტუბერკულოზი გავრცელებულია ბავშვებში, მაგრამ არის ამ დაავადების ჩეჩნეთიდან შემოტანის შემთხვევებიც. ყველა დაავადებული აღრიცხვაზეა აყვანილი.
ჩეჩენ ლტოლვილთა დიდ ნაწილს არც წამლების და არც რენტგენის ფირის თანხა არ გააჩნია.
უფრო მწვავეა მკურნალობის შემდგომი, სარეაბილიტაციო პროცესი, რომელიც ყველა ტუბერკულოზით დაავადებულმა უნდა გაიაროს. ამისთვის საჭიროა სათანადო კვება, ცხოვრების პირობები, საკურორტო მკურნალობა. ამას ჩეჩენი ლტოლვილები მოკლებულნი არიან, რაც ტუბერკულოზის გამწვავების დიდ საშიშროებას ქმნის.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ტაგ“-ის მონაცემებით, პანკისის ხეობაში ტუბერკულოზის გავრცელებას ეპიდემიური ხასიათი არ მიუღია. იქ შარშან გამოკვლეული 3400 ჩეჩენი ლტოლვილიდან ტუბერკულოზი მხოლოდ 15-ს აღმოაჩნდა, მათ შორის ცხრა ბავშვი იყო. აქედან ორი შემთხვევა ძველი, შემოტანილი იყო.
ახმეტის რაიონის ცხრა სოფელში ყოველწლიურად ტუბერკულოზის კაბინეტში 20-25 ახალი ავადმყოფი აღირიცხება. „ტაგ“-ის ინფორმაციით, ტუბერკულოზის გავრცელების თვალსაზრისით, პანკისის ხეობა საქართველოს სხვა რეგიონებისგან მაინცდამაინც არ გამოირჩევა.

Tuberculosis spreads in Pankisi Gorge
Inhabitants of the Pankisi Gorge are in danger of being infected with tuberculosis. According to the local population, this disease is being observed in children in the area and most of the families cannot afford the cost of treatment, further rehabilitation and needed foodstuffs. Moreover, Chechen refugees also reside in the gorge and their living conditions do not meet sanitary norms.
Media News was informed that, in the Akhmeti District Hospital, tuberculosis is spreading in children and there are cases of this disease being transmitted from Chechen Republic. All the infected people are registered and under observation.
The majority of Chechen refugees are unable to buy medicines or be x-rayed.
The post-treatment rehabilitation period which every infected person should undergo is even worse. This requires appropriate feeding, living conditions and resort-based treatment.  Chechen refugees lack all the above-mentioned, which creates the danger that tuberculosis may spread.
According to the data of “Tag,” a non-governmental organization, the spreading of tuberculosis in the Pankisi Gorge has not yet reached epidemic levels. Out of 3400 Chechen refugees examined there last year, only 15 turned out to be carrying the disease (9 children being among them). Two of the cases were transmitted earlier.
In nine villages of Akhmeti District, 20-25 more infected people are registered at the Tuberculosis Treatment Department yearly. According to “Tag” in view of spreading of tuberculosis, Pankisi Gorge is not much different from other regions of Georgia.