ევროსასამართლო დავით მირცხულავას საავადმყოფოში გადაყვანას ითხოვს
თბილისი.16.08-04.მედია-ნიუსი. ევროპის სასამართლომ სათბობ-ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრის დავით მირცხულავას საჩივრის მიღების შემდეგ, საქართველოს ხელისუფლებას პირველი რეკომენდაცია გამოუგზავნა,რომლითაც მირცხულავას საავადმყოფოში მოთავსებას მოითხოვს,- განუცხადა სააგენტო „მედია-ნიუსს“ მირცხულავას ადვოკატმა ეკა ბესელიამ.
მისი თქმით, ევროსასამართლო ორი თვის წინათ მიღებულ მირცხულავას სარჩელს, სავარუდოდ, სექტემბერში განიხილავს, მანამდე კი, პრევენციული ღონისძიების სახით, იუსტიციის სამინისტროს მირცხულავას საავადმყოფოში გადაყვანა დაავალა.
ამ რეკომენდაციის შესრულებისთვის იუსტიციის სამინისტროს ვადა 16 აგვისტოს ჩათვლით აქვს.
ბესელიას თქმით, იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტმა მირცხულავას თბილისის №7 საპყრობილიდან თბილისის №1 საპყრობილეში გადაყვანა და იქ სამედიცინო ნაწილში მოთავსება შესთავაზა, რაზეც პატიმარმა უარი განაცხადა.
ადვოკატი აცხადებს, რომ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი ვალდებულია, მირცხულავა, უკიდურეს შემთხვევაში, ციხის რესპუბლიკის საავადმყოფოში მაინც გადაიყვანოს.
მირცხულავას საქმესთან დაკავშირებით ევროსასამართლოდან ბესელიასთვის გამოგზავნილი წერილით მოსარჩელის ადვოკატს დამატებითი დოკუმენტაციის გაგზავნა მოსთხოვეს.
სტრასბურგში 16 აგვისტოს გაიგზავნა დოკუმენტაცია მირცხულავას ონკოლოგიურ ავადმყოფობასთან დაკავშირებით. გარდა ამისა, ადვოკატმა სასამართლოში წერილი გააგზავნა, სადაც მირცხულავას ამჟამინდელი პირობებია აღწერილი. ბესელიას თქმით, ეს პირობები ძალიან მძიმეა.

European Court of Human Rights Claims for Taking Mirtskhulava to Hospital
The European Court of Human Rights sent the first recommendation to the Georgian government after the appeal of David Mirtsxulava, former Minister of Energy, and claims for taking Mirtskhulava to hospital,- Eka Beselia, the attorney of Mirtskhulava told to Media News.
According to her, the European Court of Human Rights will supposedly discuss the Mirtskhulava’s case in September, but before that the Ministry of Justice was ordered to take Mirtskhulava to the hospital.
The Ministry of Justice has to implement the recommendation until August 16.
According to Beselia, the penitentiary department of the Ministry of Justice offered Mirtskhulava to move from jail #7 to jail #1, and to stay in its treatment department. However, the prisoner refused.
The attorney states that the penitentiary department must at least take Mirtskhulava to the prison hospital.
Mirtskhulava’s attorney was asked for additional materials regarding the case.
The materials confirming the oncological illness of Mirtskhulava were sent to Strasburg on August 16. In addition to that, the attorney sent a letter describing the current condition of the prisoner in jail. Beselia insists that the conditions are too hard and slum.