რუსებმა ქართველი ჟურნალისტების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრეს
ტელეკომპანია “რუსთავი-2“-ის გადამღები ჯგუფის წევრების, ჟურნალისტ ნანა ლეჟავასა და ოპერატორ ლევან თეთვაძის წინააღმდეგ ჩრდილოეთ ოსეთის უშიშროების სამსახურმა სისხლის სამართლის საქმე საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის მუხლით აღძრეს. მათ ბრალი ოფიციალურად დღეს, 6 სექტემბერს წაუყენეს და მათთვის აღმკვეთი ღონისძიების სახით 10-დღიანი წინასწარი პატიმრობა მოითხოვეს. ქართველ ჟურნალისტებს საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთასა და სავიზო რეჟიმის დარღვევაში ადანაშაულებენ.
ნანა ლეჟავა და ლევან თეთვაძე 4 სექტემბერს ქალაქ ბესლანის №1 საშუალო სკოლაში განვითარებული ტრაგიკული მოვლენების გაშუქებისას და ყოფილ მძევლებთან ინტერვიუს ჩაწერისას დააკავეს.
რუსული საინფორმაციო საშუალებების ინფორმაციით, ქართველ ჟურნალისტებს არ ჰქონდათ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს აკრედიტაცია და რუსეთის ვიზები, რის გამოც ნანა ლეჟავასა და ლევან თეთვაძეს საქართველო-რუსეთის საზღვრის გადაკვეთის უფლება არ ჰქონდათ. გარდა ამისა, რუსული საინფორმაციო საშუალებები მორიგ დეზინფორმაციას ავრცელებენ თითქოს ქართველი ჟურნალისტები მოსალოდნელი ტერაქტის შესახებ წინასწარ იყვნენ ინფორმირებულები და შემთხვევის ადგილზე პირველები სწორედ ამიტომ აღმოჩნდნენ.
ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ხელმძღვანელობის განმარტებით, მათი გადამღები ჯგუფი ბესლანში ტერაქტის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებიდან თითქმის ცხრა საათის შემდეგ ჩავიდა. ამასთანავე ორივე დაკავებული ყაზბეგის რაიონშია რეგისტრირებული, რაც მათ უფლებას აძლევდა  საზღვარი ვიზის გარეშე გადაეკვეთათ.
ბოლო ინფორმაციით, ქართველ ჟურნალისტებს ვლადიკავკაზში, ფედერალური უშიშროების სამსახურის განყოფილებაში იმყოფებიან. მათთან შეხვედრას ვერ ახერხებს რუსეთში საქართველოს საელჩოს წარმომადგენელი ნუგზარ გრძელიშვილი, თუმცა მოხერხდა მათთვის პირადი ნივთების გადაცემა.
აღნიშნული პირების დაკავებასთან დაკავშირებით მიმდინარეობს აქტიური კონსულტაციები რუსეთის სამთავრობო სტრუქტურებში. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო იმედს გამოთქვამს, რომ ეს ინციდენტი დროულად ამოიწურება და ქართველ ჟურნალისტებს უპირობოდ გაათავისუფლებენ.

Russians Charges Against Georgian Journalists
The Security Service of North Ossetia has launched a criminal case against journalists of the television station Rustavi 2, namely Nana Lezhava and the station’s operator Levan Tetvadze, for illegally crossing the Georgian-Russian border. Today the local prosecution officially charged Lezhava and Tetvadze with demands that the two Georgian citizens spend ten days in pre-trial detention. The Georgian journalists are charged with violating border rules and visa regimes.
Nana Lezhava and Levan Tetvadze were detained on 4 September 2004 whilst covering the tragic events in Beslan’s School No. 1 in North Ossetia.
According to the Russian mass media, the Georgian journalists did not have the accreditation of the Russian Foreign Ministry; that is, they possessed no Russian visa, and as such neither Lezhava nor Tetvadze had the right to cross the Russian border. Moreover, the Russian media was reporting that the Georgian journalists had first0hand knowledge about the terrorist act before it happened.
According to “Rustavi 2,” their crew arrived in Beslan nine hours after reporting the news of the terrorist attack. They also state that those journalists are registered in Kazbegi district that gives them opportunity to cross border without a Russian visa.
According to the most recent information, Georgian journalists are kept in the local department of the Vladikavkaz Federal Security Service. Nugzar Grdzelishvili, the representative of Georgian embassy in Russia, has so far been unable to meet them.
The consultations have been held with the governmental bodies of Russia. The Georgian Foreign Ministry hopes that the journalists will soon be released.