ჯარისკაცებმა გორში ახლად გახსნილი პარკი დაარბიეს
გორი.30.09.04. მედია ნიუსი. 29 სექტემბერს დაახლოებით 23 საათზე გორის კულტურისა და დასვენების პარკ „ახალბაღში“ თავდაცვის სამინისტროს გორში დისლოცირებული ქვედანაყოფის 10-მდე ჯარისკაცმა დებოში მოაწყო.
შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსის ალექსანდრე სუხიტაშვილის ინფორმაციით, ადგილი ჰქონდა სროლებსაც. არაფხიზელ მდგომარეობაში მყოფმა ჯარისკაცებმა დაამტვრიეს ძელსკამები, დააზიანეს ავტომატები და კარუსელის სკამი.
პრეზიდენტის რწმუნებული შიდა ქართლში მიხეილ ქარელი აცხადებს, რომ ჯარისკაცები და მათი მეთაური ამ ინციდენტის გამო მკაცრად დაისჯებიან.

Gori.30.09.04.Media News. On September 29, at about 11 p.m. about 10 soldiers of the sub-division of Defense Ministry dislocated in Gori made uproar in Gori park for culture and relaxation “Akhalbagi”.
According to Alexandre Sukhitashvili, the Head of Shida Kartli Regional Police fire guns were also used. Drunken soldiers broke the benches, spoiled the telephone boxes and a chair of the merry-go-round.
Mikheil Kareli, the President’s Representative in Shida Kartli states that the soldiers and their supervisor will be strictly punished for the incident.
For the moment being the soldiers are in pre-detention isolators.
For information: The president Mikheil Saakashvili attended the opening of the park “Akhalbagi” three days ago.