საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რიცხვი ათი ათასით შემცირდა
თბილისი. 29.09.04.მედია-ნიუსი. საქართველოს პარლამენტში ფრაქცია „მემარჯვენე ოპოზიცია“ შევიდა საკანონმდებლო ინიციატივით საქართველოს კანონში „საჯარო სამსახურის შესახებ“ და „საქართველოს შრომის კანონთა კოდექსში“ ცვლილებებისა და დამატებების შესახებ.
ბოლო დროს საქართველოში მკვეთრად იმატა უმუშევართა რიცხვმა. ქვეყანაში მდგომარეობის გაუმჯობესების ნაცვლად, რასაც დღევანდელი ხელისუფლება წინასაარჩევნოდ გვპირდებოდა, მოსახლეობა კვლავ სიღატაკის ზღვარზეა, რასაც დაემატა სახელმწიფო მოსამსახურეთა მასობრივი გათავისუფლებები სამსახურიდან. გათავისუფლებების დაწყებამდე საჯარო სექტორში 52 000-მდე ადამიანი მუშაობდა, დღეისათვის კი მათი რაოდენობა დაახლოებით 42 ათასია. ქვეყანაში შეიქმნა დაუსაქმებელ ადამიანთა ახალი ფენა, რომელთაც შეუწყდათ ის მინიმალური ანაზღაურება, რომლის საშუალებითაც არსებობდნენ. ხელისუფლება პასუხისმგებლობას უნდა გრძნობდეს თითოეული მოქალაქის წინაშე და არავითარ შემთხვევაში არ უნდა იყენებდეს კანონებს ამ პასუხისმგებლობის აცილებისათვის, - ნათქვამია ფრაქციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
დღევანდელმა მთავრობამ ხელისუფლებაში მოსვლისთანავე შეაჩერა სწორედ ის კანონი, რომელიც ითვალისწინებდა საჯარო მოსამსახურეების უფლების დაცვას. მიგვაჩნია, რომ იმ ადამიანთა წინაშე, რომლებსაც სამსახური დააატოვებინეს, სახელმწიფომ უნდა განახორციელოს სოციალური მხარდაჭერა და აღადგინოს ის კანონი, რომელიც დღეს შეჩერებულია, რათა ამ ადამიანებმა თავი დამცირებულად არ იგრძნონ, - აცხადებენ პარლამენტარები.
მათივე თქმით, საპარლამენტო არჩევნებში „მემარჯვენე ოპოზიციის“ მთავარი მესიჯი ადამიანის უფლებათა დაცვა იყო. სწორედ ამიტომ ფრაქცია „მემარჯვენე ოპოზიციის“ ინიციატივით საქართველოს პარლამენტში განსახილველად შევიდა საქართველოს კანონში „საჯარო სამსახურის შესახებ“ და „საქართველოს შრომის კანონთა კოდექსში“ ცვლილებების პაკეტი.
კანონპროექტების მიზანია დასაქმებულ მოხელეთა და მუშა-მოსამსახურეთა სოციალური პირობების გაუმჯობესება, როგორც მათი მუშაობის პერიოდში, ასევე მათი სამსახურიდან გათავისუფლების შემთხვევაში.
საქართველოს კონსტიტუციის და შრომის საერთაშორისო ნორმების მიხედვით, დაცულია შრომის, დასაქმების და სოციალური დაცვის უფლებები. „მემარჯვენე ოპოზიციის“ საკანონმდებლო ინიციატივა ითვალისწინებს იმ კანონების ძალადაკარგულად გამოცხადებას, რომლითაც ეს შეღავათები იქნა გადავადებული.

Number of Employees of Public Sector Has Been Reduced by 10 000
Media News.20.09.04. Right-wing opposition faction has appealed to the parliament of Georgia with the initiative to make amendments and additions to the following laws of Georgia: “Law on Public Service” and “Labor Code Georgia”
The number of unemployed people has been sharply increased recently. Instead of improvement of the situation, that the current government had promised us during the pre-election period, the population is still on the verge of poverty and the dismissal of public employees has deteriorated the situation even more. Before the beginning of the dismissal the number of public sector workers was up to 52000 and it amounts to approximately 42 000 today. A new stratum of unemployed people has emerged in the country; they have been deprived of the minimum income by means of which they tried to support their families. The authorities should bear responsibility before each citizen and must not abuse laws in order to evade the responsibility – says the statement made by the faction.
On coming into the power the current government has annulled the law, which foresaw the defense of Public workers’ rights. We consider it to be the obligation of the state to render social assistance to those people, who have been forced to leave their jobs; herewith it must restore the abolished law, so that these persons do not feel themselves humiliated – members of the parliament state.
According to them the main message of right-wing opposition in parliamentary elections was the defense of human rights. That’s why the package of changes in the laws: ‘’On Public Service” and “Labor Code of Georgia” has been submitted to the parliament of Georgia by right opposition’s initiative.
The aim of the draft law is the improvement of social conditions of employees both during their working period and in case of their dismissal.
The constitution of Georgia and international labor standards include the defense of labor, employment and social rights. The legislative initiative of right-wing opposition foresees invalidity of those laws, by which these privileges have been postponed.