არასამთავრობოები რუსეთისთვის ჩეჩენი ლტოლვილების სიის გადაცემის წინააღმდეგნი არიან
თბილისი.06.10.04.მედია-ნიუსი. არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“ რუსეთის ფედერაციისთვის პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩენი ლტოლვილების სრული სიის გადაცემის წინააღმდეგია.
რუსეთის ხელისუფლება ყველა ჩეჩენ სრულწლოვან მამაკაცს ტერორისტად აღიქვამს, რის გამოც პანკისის ხეობაში მცხოვრებ მამაკაცებზე გამოიგზავნება ტერორისტობის „დაუსაბუთებელი“ მასალები. რუსეთისთვის თავის მოწონების მსურველ საქართველოს მთავრობას კი არ ექნება ჩეჩენთა ექსტრადირებაზე უარის თქმის საფუძველი“, - აცხადებს ორგანიზაციის ხელძღვანელი ნანა კაკაბაძე.
მისივე თქმით, ასევე უხეშად ირღვევა სახელმწიფოს მხრიდან იმ ადამიანების უფლებები, რომელთაც სამსახურიდან ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე ათავისუფლებენ.
ასეთი მოქალაქეები ყოველგვარი სოციალური დაცვის გარეშე რჩებიან, ხოლო მათ ადგილებზე მოდიან გამოუცდელი და არაკვალიფიციური კადრები.
„დღესდღეობით ყველგან იციან, რომ ზემოდან დარეკვის ან რომელიმე გავლენიანი პირის შუამდგომლობის გარეშე შეუძლებელია ახალი სამუშაოს მოძებნა ან ძველ სამსახურში დარჩენა, სადაც იწყება რეორგანიზაციის, ანუ ოპტიმიზაციის პროცესები და ამას  კონკურსის სახით შერჩევას არქმევენ“, -აცხადებს ნანა კაკბაძე.

NGOs Against Submitting the List of Chechen Refugees to Russia
Tbilisi.06.10.04.Media News. NGO “Former Political Prisoners for Human Rights” protests against submitting the list of Chechen refugees to Russian federation.
“Russian authorities perceive every adult Chechen masculine gender as a terrorist, and they will send “unconfirmed” materials about them of being terrorists. And Georgian government which tries to attract Russia will not find the reason to refuse their extradition”- declares Nana Kakabadze, the head of the organization.
According to her, government often violates human rights of those people as well who are dismissed from the position without any reasons or a real basis.
They stay without any kind of social insurance and are replaced by inexperienced people.
“Nowadays, everybody knows that without lobbying or a phone call from the authorised person, there is no possibility to get a job or to stay at the old position during reorganization process in any institution. And, they call it the selection of the candidates by contest” – states Nana Kakabadze.