ისრაელიდან საქართველოში დეპორტირებულთა რიცხვი ორჯერ გაიზარდა
თბილისი.15.10.04.მედია-ნიუსი. ისრაელში საზღვრის უკანონო გადაკვეთისათვის დაკავებულ 20 ქართველს საქართველოში მას შემდეგ დააბრუნებენ, რაც ისრაელის საემიგრაციო პოლიცია გამოძიებას დაასრულებს.
14 ოქტომბერს დილით ისრაელის საემიგრაციო პოლიციამ ეგვიპტიდან საზღვრის უკანონოდ გადალახვისათვის 20 ქართველი დააკავა. ისინი, გავრცელებული ინფორმაციით, ამ ქვეყანაში სამუშაოდ ჩავიდნენ. მათგან რამდენიმე ასევე კანონდარღვევით უკვე მუშაობდა ისრაელში. „მედია-ნიუსის“ ინფორმაციით, ადამიანთა 20-კაციან ჯგუფს ეგვიპტე-ისრაელის საზღვართან სამი ადგილობრივი მცხოვრები დახვდა, რომლებმაც ისინი თელ-ავივში ჩაიყვანეს. ამ ჯგუფის მოძრაობას თვალს პოლიცია ადევნებდა და ისინი მაშინ დააკავეს, როცა თელ-ავივის ერთ-ერთ უბანში უნდა დაბინავებულიყვნენ.
როგორც „მედია-ნიუსს“ ისრაელში საქართველოს დროებითმა რწმუნებულმა თეიმურაზ მოსიაშვილმა განუცხად: „დაკავებულები უკვე გადაყვანილნი არიან თელ-ავივის ციხეში. მიმდინარეობს გამოძიება. დასადგენია მოქალაქეების ვინაობა და აბსოლუტურად ყველა დეტალი, როგორ, რა გზებით ჩამოვიდნენ ისრაელამდე.
ჩვენ ვცდილობთ ყველაფერი სწრაფად მოგვარდეს, მაგრამ საემიგრაციო პოლიციას თავისი საქმე აქვს.“
„ეს არ არის პირველი შემთხვევა; მინდა ყველამ იცოდეს, რომ უკანონოდ, საკმაოდ სოლიდური თანხის ფასად, ისრაელში ჩამოსვლა არ ღირს. თუნდაც იმის გამო, რომ წელს შარშანდელთან შედარებით, ორჯერ მეტი ადამიანის დეპორტაცია მოხდა,“- აცხადებს მოსიაშვილი.
რაც შეეხება ისრაელის საელჩოს საქართველოში, „მედია-ნიუსს“ იქ განუცხადეს, რომ მათ ამის შესახებ ოფიციალური ინფორმაცია არ მიუღიათ.

The Number of People Deported from Israel to Georgia has Increased Twice
Tbilisi.15.10.04. Media News. 20 Georgians who crossed the Israeli border illegally will be sent back to Georgia after Israeli Migration Police completes the investigation.
In the morning on October 14 Israeli Migration Police detained 20 Georgians for illegal crossing the Israeli border from the side of Egypt. According to the spread information, they arrived in the country to find employment. Some of them had already worked illegally in Israel. According to Media News information a group of 20 people was met by 3 local residents on the border who took them to Tel Aviv. The police was observing the group and detained them when they were going to stay in one of Tel-Aviv districts.
As Teimuraz Mosiashvili, Interim Representative of Georgia to Israel reported in an interview with Media News, “The detainees have been taken to Tel Aviv jail. The investigation has been launched. The identity of the citizens as well as all the details of how they arrived in Israel has still to be clarified. We are trying to solve everything quickly but Migration police is doing its own business”.
As for the Jewish Embassy in Georgia, Media News was told there that they had not received any official information regarding the fact.