ნარკოტიკის ჩადებისა და ცრუ მოწმეების გამოყენების პრაქტიკა გრძელდება
თბილისი.19.10.04.მედია-ნიუსი. პოლიციელების მიერ მოქალაქეებისთვის ნარკოტიკებისა და იარაღის „ჩადების“ გავრცელებულ პრაქტიკასთან დაკავშირებით, არასამთავრობო ორგანიზაციამ „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისთვის“ წარმომადგენლებმა 19 ოქტომბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე ნარკოტიკის ჩადების და ცრუ მოწმეების გამოყენების კიდევ ერთი ფაქტი გაახმაურეს.
პრესკონფერენციას ესწრებოდა სწორედ ასეთი ცრუ მოწმე კონსტანტინე კალოიანი, რომელიც 2004 წლის 4 მარტს დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონული პოლიციის სამმართველოს თანამშრომლებმა აიძულეს მოწმის ჩვენებით მოეწერა ხელი, სადაც ნათქვამი იყო, რომ თითქოს მან დაინახა პოლიციის მიერ დაპატიმრებულ ირაკლი ასათიანს როგორ აღმოუჩინეს ჩხრეკისას ნარკოტიკული ნივთიერება. ჩხრეკას ასევე ესწრებოდა მამიკონ სტეფანიანი, რომელსაც ასევე მოტყუების გზით მოაწერინეს ჩვენებაზე ხელი.
18 ოქტომბერს დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონულ სასამართლოში აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით გამართულ პროცესზე მოწმეებმა განაცხადეს, რომ მათ ჩხრეკის დროს არ უნახავთ ნარკოტიკული ნივთიერება და ცრუ ჩვენება მხოლოდ პოლიციელთა მიერ დაშინების გამო მისცეს.
ცრუ მოწმის კალოიანის განცხადებით, სასამართლო პროცესის შემდეგ აღნიშნული რაიონის პოლიციელების მხრიდან დაიწყო მასზე ზეწოლა, დევნა, მუქარები. წაართვეს მანქანის მართვის საბუთები ისე, რომ მიზეზი არც კი დაუსახელებიათ, რის შემდეგაც პოლიციაში დაიბარეს. კალოიანის ადვოკატის ქეთი ბექაურის განცხადებით, პოლიციელებს სურთ კალოიანი პოლიციაში მოტყუებით მიიყვანონ და შანტაჟის და დაშინების გზით ჩვენება, რომელიც სასამართლოზე გააკეთა, კვლავ შეაცვლევინონ.

The Practice of Bearing False Witnesses and Putting Drugs Continues
Tbilisi. Media News. On October 19 NGO the “Former Political Prisoners for Human Rights” held the press conference and made public one more fact of bearing false witness and putting drugs in purpose by the police.
Konstantine Kaloiani, one of such false witnesses attended the press-conference who on March 4, 2004 was made by the policemen of Didube-Chugureti district police department to sign evidence as a witness which read that he had seen how police found drug while searching Irakli Asatiani. Mamikon Stepaniani also attended the searching process who was also made to deceivingly sign the evidence.
On October 18 the witnesses stated at the legal proceeding that they had not seen drug while searching the detainee and police made them to bear false witness.
According to Kaloiani, after the proceeding police chased and put pressure on him. He was taken off the driving license without any reason and then called him to the police department. According to Keti Bekauri, the attorney of Kaloiani, the policemen want to take Kaloiani to police department in order to make him change his evidence stated at the proceeding by the means of pressure.