ქართველი სამშვიდობოები ერაყში გაემგზავრნენ
თბილისი.08.11.04.მედია-ნიუსი. 8 ნოემბერს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ალექსეევკის შვეულმფრენთა ბაზიდან კომანდოს ბატალიონის ორი ასეული სამშვიდობო მისიის შესასრულებლად ერაყში გაემგზავრა. ასეულს კომანდოს ბატალიონის შტაბის უფროსი სოსო ნიკოლაიშვილი უხელმძღვანელებს.
გაცილების ცერემონია დილის 8 საათზე დაიწყო და მას თავდაცვის მინისტრი გიორგი ბარამიძე, გენერალური შტაბის უფროსი ვახტანგ კაპანაძე, უშიშროების საბჭოს მდივანი გელა ბეჟუაშვილი, სამშვიდობოების მშობლები და ახლობლები ესწრებოდნენ.
„მე ამაყი ვარ, როცა ვხედავ ქართველ ჯარისკაცებს, რომლებიც მზად არიან თვალებში ჩახედონ იმ საფრთხეს, რაც მათ შორეულ ერაყში ელოდებათ“,- განაცხადა გაცილების ცერემონიაზე საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა გიორგი ბარამიძემ.
ასეულებს წვრთნისა და აღჭურვის პროგრამის ფარგლებში გავლილი აქვთ სამთვიანი მომზადება, შემდეგ მათ სამშვიდობო ოპერაციის განსახორციელებლად ერთთვიანი სპეციალური გადამზადება გაიარეს. უშუალოდ ერაყში ჩასვლამდე კი ისინი ორი კვირის მანძილზე კუვეითში მოემზადებიან.
ერაყში ქართველი სამშვიდობო მისიის ამოცანა იქნება აშშ-ს სამხედრო ძალებთან ერთად დასახლებულ პუნქტებში პატრულირება, რეიდებში მონაწილეობა, ტერორიზმში ეჭვმიტანილი პირების დაპატიმრება.
ცნობისთვის: ამჟამად ერაყში საჩხერის სამთო-მსროლელი ბატალიონის 159 ქართველი მშვიდობისმყოფელი იმყოფება. 2005 წლის იანვრისთვის კი მათი რიცხვი 850-მდე გაიზრდება. სამშვიდობომ კონტიგენტის გაზრდის სანაცვლოდ, აშშ-ს მთავრობა ვაზიანის მე-11 და ქუთაისის 21-ე სამხედრო ბრიგადებისათვის  „წვრთნისა და აღჭურვის“ პროგრამის ახალ ეტაპს განახორციელებს.

Georgian Peace-keepers Left for Iraq
Tbilisi. 08.11.04. Media News. On November 8, two Commando Battalions have left for Iraq from Alekseevka military base of the Interior Ministry of Georgia to contribute to the peace mission in Iraq. Soso Nikolaishvili, head of the military headquarters, will be leading the battalion.
The farewell ceremony started at 8 a.m. Among the participants were the Minister of Security Giorgi Baramidze, the head of general headquarters, Vakhtang Kapanadze, the Secretary of the Security Council Gela Bezhuashvili and the relatives and family members of the soldiers.
“I am proud having seen Georgian soldiers being ready to stand up to the danger they may face in Iraq”,- stated Giorgi Baramidze, Security Minister of Georgia.
In the framework of training and equipment programme the battalions have undergone three months training and one more month special retraining for carrying out peace operations. Before their arrival in Iraq they will stay in Kuwait for two weeks additional trainings.
The mission of Georgian peacekeepers in Iraq has been assigned to patrol populated areas together with US military forces as well as to participate in raids and to detain persons accused of involvement terrorism.
For information: 159 Georgian peacekeepers of rifle battalion are now in Iraq. The number of them is going to increase up to 850 by 2005. The US government will start the new stage of the programme at the 11th base of Vaziani and 21st base of Kutaisi.