ქართველი მეზღვაურების სასამართლო პროცესი გადაიდო
თბილისი.16.11.04.მედია ნიუსი. ბერძნულმა სასამართლომ ქართველ მეზღვაურთა სასამართლო პროცესი 25 იანვრისთვის გადადო. ამის მიზეზი კი ბრალდების მხარის მიერ საკმარისი მტკიცებულებების წარმოუდგენლობა გახდა.
2004 წლის 14 იანვარს საბერძნეთის წყლებში გემი „იავნანა“ დააკავეს და მისი ეკიპაჟი ქალაქ ხოლკიდის ციხეში გადაიყვანეს. ეკიპაჟს ბრალად უკანონოდ ემიგრანტების გადაყვანა ედება.
ექვსი დაკავებული მეზღვაურიდან ერთი, რევაზ ანთია აპრილში გარდაიცვალა, დანარჩენების ჯანმრთელობის მდგომარეობა კი შემაშფოთებელია. მაშინ მეზღვაურებმა ტელეფონით მოახერხეს დაკავშირებოდნენ საკუთარ ახლობლებსა და საქართველოს საკონსულოს საბერძნეთში, თუმცა ამას განსაკუთრებული შედეგი არ გამოუღია.
მას შემდეგ, რაც საბერძნეთის სასამართლო ხუთ მეზღვაურს განაჩენს გამოუტანს, საქართველოს ელჩის საბერძნეთში სანდრო ჭუმბურიძის განცხადებით, ქართული მხარე თხოვს ბერძნულ მხარეს, რათა მოხდეს პატიმართა საქართველოში ექსტრადიცია.
სასამართლო პროცესზე ქართველი მეზღვაურების ინტერესებს ბერძნული მხარის მიერ დანიშნული სახაზინო ადვოკატი და მეზღვაურების მიერ დაქირავებული კერძო ადვოკატი დაიცავენ.

Trial of Georgian Sailors Postponed
Tbilisi.16.11.04.Media News. The Greek Court postponed the trial of the Georgian sailors till January 25 for lack of satisfactory.
The Ship “Iavnana” was taken into custody in the vicinity of Greek waters on January 14, 2004 and its sailors were taken to the prison in Kholkid. The seamen are charged with illegally transporting migrants.
Revaz Antia, one of the six detainees died in April. The state of the remaining five prisoners is apalling.
The detained sailors had managed to ring up their own relatives and the Consulate of Georgia in Greece, but the Consulate hasn’t reacted yet.
According to Sandro Chumburidze, Ambassador of Georgia to Greece, it is not before the court has pronounced its verdict with regard to the five seamen that Georgia will ask Greece to extradite the prisoners to Georgia.
A state attorney and a private attorney that has been hired by the sailors will defend their interests.