ტუბერკულოზით დაავადებულები შიმშილობენ
თბილისი.17.11.04.მედია-ნიუსი. თბილისის ტუბერკულოზისა და ფილტვის დაავადებათა ეროვნული ცენტრის ტუბერკულოზით დაავადებული ოთხი პაციენტი კვლავ განაგრძობს შიმშილობას. მათი განცხადებით, ვიდრე სახელმწიფო სათანადო ყურადღებას არ მიაქცევს და არ მოამარაგებს მათთვის აუცილებელი მედიკამენტებით, ისინი შიმშილობას არ შეწყვეტენ.
მოშიმშილეები მოითხოვენ აგრეთვე ჯანდაცვის მინისტრთან შეხვედრას.
ტუბერკულოზის ცენტრის დირექტორის გია ხესიაშვილის თქმით, მოშიმშილე ავადმყოფების მდგომარეობა მძიმეა და საჭიროებენ შესაბამისი მედიკამენტებით დახმარებას, რომელიც დღეისათვის საქართველოში არ შემოდის.
„მულტირეზისტენტული ტუბერკულოზის მკურნალობისთვის საჭირო პრეპარატების შემოტანის პროგრამა 2007 წლიდან დაიწყება, მაგრამ ჯანდაცვის სამინისტრო ცდილობს, რომ ეს პრობლემა უახლოეს ხანებში მოაგვაროს“, - აცხადებს გია ხესიაშვილი.

Ill with Tuberculosis on Hunger Strike
Tbilisi.17.11.04.Media News. Four patients of the Tbilisi National Centre for Tuberculosis are still on hunger strike. They threaten no to stop until the state pays due attention provides them with the required medicine.
The strikers also demand a meeting with the Minister of Health.
According to Gia Khesiashvili, Director of the Tuberculosis Centre the strikers’ health is in poor condition and they need medicine, which is presently not imported into Georgia.
“The program for importing needed medicine for the treatment of multi resistant tuberculosis will start in Georgia from 2007 but the Ministry of Health is trying to solve the problem in the nearest future ”, - states Gia Khesishvili.