გურამ შარაძე ხულიგნობისთვის დააკავეს
თბილისი.25.11.04.მედია-ნიუსი. პარლამენტის ყოფილი წევრი გურამ შარაძე საპატრულო პოლიციამ ხულიგნობის ბრალდებით დააკავა.
გურამ შარაძემ 25 ნოემბერს ეროვნული ბიბლიოთეკის დარბაზში გამოფენილი ამერიკის მოქალაქის, პოლონელი ფოტოხელოვანის რაფაელ ოლდინსკის პლაკატები ჩამოხია.
ეროვნულ ბიბლიოთეკაში სამუშაოდ მისულ გურამ შარაძეს გამოფენა იმდენად „სატანისტურ-პორნოგრაფიულად“ მოეჩვენა, რომ პლაკატების ჩამოხსნა მოითხოვა, ხოლო როცა მის მოთხოვნას ყურადღება არ მიაქციეს, თავად ჩამოხია რამდენიმე.
ამ ფაქტის შემდეგ, ეროვნულ ბიბლიოთეკაში კულტურის და სპორტის მინისტრი გიორგი გაბაშვილი და სამხატვრო აკადემიის რექტორი გია ბუღაძე მივიდნენ.
შემთხვევის ადგილზე მისულმა საპატრულო პოლიციამ კი შარაძე მთაწმინდა-კრწანისის პოლიციაში გადაიყვანა, სადაც ნახევარ საათში მისი მომხრეებიც შეიკრიბნენ.
„მემარჯვენე ოპოზიცია - მრეწველები, ახლების“ წევრები ყოფილი პარლამენტარის გურამ შარაძის დაკავებას პოლიტიკურს უწოდებს.
როგორც „მედია-ნიუსთან“ საუბრისას „მემარჯვენე ოპოზიციის“ წევრებმა კონსტანტინე გუნცაძემ განაცხადა, გურამ შარაძის დაკავების ფაქტში გარკვეული პოლიტიკური მოტივები შეინიშნება. კერძოდ, ის რომ პრეზიდენტმა სააკაშვილმა 22 ნოემბერს გამართულ ყრილობაზე თავის გამოსვლაში ხაზი გაუსვა გურამ შარაძის პიროვნებას.
„განსაკუთრებით დიდი უკმაყოფილება დაგროვდა რელიგიურ და ნაციონალისტურ წრეებში. ეს არის საკმაოდ დიდი ელექტორატი ქვეყანაში. ცხადია, ხელისუფლებას აქვს შიში, რომ გარკვეული პოლიტიკური ძალები ამას თავიანთ სასარგებლოდ გამოიყენებენ. ამიტომ ცდილობენ ამ ნიშის მოცილებას და ყველაზე დისკრედიტებული პიროვნების წამოწევას. გურამ შარაძე ვერ გახდება ცალკე ამ ნაწილის ლიდერი სწორედ იმიტომ, რომ მისი წარსულის გამო მისი პიროვნება დისკრედიტებულია. ხელისუფლება შეეცდება ეს ელექტორატი დაჩეხოს და დაანაწევროს,“- აღნიშნა გუნცაძემ.
ამასთან, მისთვის გაუგებარია, რატომ აღმოჩნდა ამ ფაქტის დროს ეროვნულ ბიბლიოთეკაში მხოლოდ სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავი 2“- ის გადამღები ჯგუფი.
„რამდენიმე მოვლენა ერთმანეთს ემთხვევა. ვფიქრობ, რომ სწორედ იმიტომ არის გაკეთებული ეს ყველაფერი, რომ ხელისუფლებამ რელიგიური და ნაციონალური ელექტორატი თავის მხარეზე გადაიყვანოს,“- განაცხადა გუნცაძემ.

Guram Sharadze Arrested for Hooliganism
Media News. Guram Sharadze, former Member of Parliament, has been arrested by Patrolling Police for hooliganism.
On November 25, Guram Sharadze tore down posters of Rafael Oldinski, a Polish photographer and US citizen, whose works were exhibited at the National Library Hall.
Guram Sharadze found the exhibition so “Porno-Satanic” that he demanded the removal of the posters. However, as his demand had been ignored he tore down several posters by himself.
Afterwards, George Gabashvili, Minister of Culture and Sport accompanied by Gia Bughadze, head of the Academy of Arts arrived at the scene.
Mr. Sharadze was taken to the police of Mtatsminda-Krtsanisi region, where his followers gathered half an hour later.
Members of “the Right Opposition – Industrialists, the News” label the detention of Guram Sharadze a political act.
In an interview with “Media News” Konstantine Guntsadze, member of “the Right Opposition” stated that some political motives are observed regarding Guram Sharadze’s detention. According to Guntsadze, Religious and Nationalistic circles are especially dissatisfied with the current situation. This being a rather big portion of the country’s electorate, it is clear that the government fears some political forces may use such incidents to their advantage. Guntsadze concludes that the authorities try to avoid this and put forward one of the most discredited persons. Earlier at a congress on November 22, President Saakashvili stressed Guram Sharadze’s personality.
This way, Guram Sharadze won’t become the leader of these circles given his reputational loss. The government will try to disperse this part of the electorate.
Guntsadze considers it obscure that only journalists of the TV Company Rusatvi-2 had appeared during the incident at the National Library.
“Several events coincide with each other. I think, that everything is done, so that the authorities manage to win over the religious and nationalistic electorate, - Guntsadze has stated.