საქართველოში სამუდამო პატიმრობა შესაძლოა ვადიანი პატიმრობით შეიცვალოს
თბილისი.02.12.04.მედია-ნიუსი. ევროპის საბჭოსა და იტალიის იუსტიციის სამინისტროს ინიციატივით რომში გაიმართა სამდღიანი საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე: „პირობით ვადამდე გათავისუფლება და ხანგრძლივი (გრძელვადიანი) პატიმრობა.“
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ ევროსაბჭოს წევრი ქვეყნებისა და აგრეთვე, ამ ორგანიზაციის წევრობის კანდიდატი სახელმწიფოების პენიტენციალური სისტემის ხელმძღვანელი პირები. ქართულ მხარეს წარმოადგენდა იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ლაშა კლდიაშვილი.
კონფერენცია გაიხსნა რომის კოლიზეუმში. მის მონაწილეებს საპატიო აუდიენცია ჰქონდათ რომის პაპთან იოანე-პავლე II-სთან.
კონფერენციაზე განსახილველ საკითხთა შორის იყო ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის ბოლო პერიოდში მიღებული რეკომენდაცია, რომელიც ევროსაბჭოს წევრ და წევრობის კანდიდატ ქვეყნებს ურჩევს სხვა სახელმწიფოს მოქალაქე მსჯავრდებულის ექსტრადაციას მის სამშობლოში.
კონფერენციაზე განიხილეს, ასევე, პირობით ვადამდე გათავისუფლების პროცედურის ლიბერალიზაციისა და პატიმრის საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესების საკითხები.
ლაშა კლდიაშვილის თქმით, შეხვედრაზე გამოიკვეთა სისხლის სამართლის კანონმდებლობით გათვალისწინებული სასჯელის (მუდმივი პატიმრობის) ჰუმანიზაციის ტენდენცია. „არ არის გამორიცხული, საქართველომ, გარკვეული წლების შემდეგ, მაგალითი აიღოს ევროსაბჭოს ზოგიერთი წევრი ქვეყნიდან და სამუდამო პატიმრობა შეცვალოს ვადიანი პატიმრობით(20-დან 30-წლამდე),“- თქვა ლაშა კლდიაშვილმა.

Possible Change of Life Imprisonment to Jail Term Custody
Tbilisi.02.12.04.Media-News. The Council of Europe and the Italian Ministry of Justice have hosted a three day international conference to discuss pre-term conditional release and long-term imprisonment.
Officials of the penitential system of the State parties and candidate states of the Council of Europe participated in the conference. Lasha Kldiashvili, deputy chairman of the Executive Department, represented Georgia.
The conference was opened at the Colliseum of Rome, where the participants wwere given the opportunity to meet Pope John Paul II.
The recommendation of the Ministers’ committee of the Council of Europe was discussed at the conference. The recommendation, which advices State Parties and the Candidate States of the Council of Europe to extradite foreign citizens to their home countires, was adopted recently.
At the conference participants discussed the liberalization of procedures of pre-term conditional release and the improvement of living conditions in prisons.
According to Lasha Kldiashvili, the tendency of humanization as envisaged in the criminal law was an integral part of the meeting. “It is possible that after several years Georgia will take an example of the State parties of the Council of Europe and will change life imprisonment into term imprisonment (from20 to 30 )- stated Lasha Kldiashvili.