სისხლის სამართლის კოდექსში ახალი ცვლილებები შევა
თბილისი.25.11.04.მედია-ნიუსი. საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ, საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან თანამშრომლობით, შეიმუშავა სისხლის სამართლის სფეროში საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტი, რომელიც იურიდიული პირების (შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება, სააქციო საზოგადოება, კორპორაცია და ა.შ) სისხლის სამართლის წესით დასჯას ითვალისწინებს.
იურიდიული პირების სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემის შესახებ ქვეყნის კანონმდებლობაში შესაბამისი ნორმის არსებობას საქართველოს საერთაშორისო ორგანიზაციები ურჩევენ. ასეთი მოთხოვნა არსებობს, აგრეთვე, იმ საერთაშორისო ხელშეკრულებებში, რომელთა მონაწილეც საქართველოა.
დღეს მოქმედი სისხლის სამართლის კანონმდებლობა მხოლოდ ფიზიკური პირების დასჯას ითვალისწინებს, თუმცა თანამედროვე სამართალწარმოების პრაქტიკაში არცთუ იშვიათია ისეთი დანაშაულები, რომლებიც ჩადენილია ამა თუ იმ იურიდიული პირის სასარგებლოდ ან იურიდიული პირის გამოყენებით. ამ შემთხვევაში შესაძლებელია ფიზიკური პირის დასჯა და არა იურიდიული პირისა, რომელიც, მისი თანამშრომლის სისხლის სამართლის წესით დასჯის შემთხვევაშიც, ჩვეულებრივ აგრძელებს მუშაობას.
იურიდიული პირები ხშირად ჩართულები არიან უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციაში, ტერორისტული და დანაშაულებრივი ორგანიზაციების ხელშეწყობაში, ტრეფიკინგში და ა.შ. პროექტის თანახმად, იურიდიულ პირს სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობა დაეკისრება, თუ იურიდიული პირის სახელით, ან მისი მეშვეობით, ან მის სასარგებლოდ ჩადენილია შემდეგი დანაშაულები: ადამიანთა ვაჭრობა, უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაცია, კომერციული მოსყიდვა, რეკეტულ დაჯგუფებაში მონაწილეობა, ტერორისტული აქტი, ტექნოლოგიური ტერორიზმი, კიბერტერორიზმი, პოლიტიკურ თანამდებობის პირზე თავდასხმა, საერთაშორისო დაცვით მოსარგებლე პირზე ან დაწესებულებაზე თავდასხმა, ტერორისტული ორგანიზაციის შექმნა, ან ხელმძღვანელობა, ანდა მასში მონაწილეობა, უცხო ქვენის ტერორისტულ ორგანიზაციაში ან უცხოეთის კონტროლს დაქვემდებარებულ ასეთ ორგანიზაციაში გაერთიანება, ანდა მისი დახმარება, მძევლად ხელში ჩაგდება ტერორისტული მიზნით, სტრატეგიული ან განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ხელში ჩაგდება ან ბლოკირება ტერორისტული მიზნით, ტერორიზმის დაფინანსება, ქრთამის აღება, ქრთამის  მიცემა, კორუფციული ზემოქმედება, სამართალწარმოების ან წინასწარი გამოძიებისათვის ხელის შეშლა, მუქარა ან ძალადობა სამართალწარმოების განხორციელებასთან ან წინასწარ გამოძიებასთან დაკავშირებით, მოწმის, დაზარალებულის, ექსპერტის ან თარჯიმნის მოსყიდვა ან იძულება.
იურიდიული პირი, სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემის შემთხვევაში, შეიძლება დაისაჯოს ჯარიმის დაკისრებით, საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით, ქონების ჩამორთმევით და უკიდურეს შემთხვევაში, ქონების ლიკვიდაციით.
სისხლის სამართლის კოდექსში ამ ცვლილებებისა და დამატებების შეტანასთან ერთად, შესაბამისი ცვლილებები შევა „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“; „არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ“ კანონში; „საზოგადოებრივ გაერთიანებათა საქმიანობის შეჩერებისა და მათი აკრძალვის შესახებ“ ორგანულ კანონში, „სამეწარმეო საქმიანობის ლიცენზიისა და ნებართვის გაცემის საფუძვლების შესახებ“ კანონში, „სააღსრულებლო წამოებათა შესახებ“ კანონში, „მეწარმეთა შესახებ“ კანონსა და „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში“.

New Amendments to Criminal Code
Media News. In cooperation with the Financial Monitoring Service of Georgia, the Ministry of Justice has worked out a draft for legislative amendments in the field of criminal law. The draft foresees the punishment of legal entities (i.e. Ltd. Joint-stock company, corporation and so on) according to criminal law prinicples.
International organizations advise Georgia to establish the relevant norms in the country’s legislation so that juridical entities are brought to account. Such demand also exists in international agreements to which Georgia is a state party.
The current legislation in criminal law foresees only the punishment of natural persons, though law-making practice shows, that there are frequent cases of crimes being committed for the benefit of juridical persons or by using the later. In this case it is possible to punish the natural person and not the legal one, who goes on working in the usual way even if his collaborator has been punished according to criminal law.
Juridical persons are often involved in the legalization of illegal incomes; they support terrorist and criminal organizations, trafficking etc. According to the draft, juridical persons will be brought to account, if for the benefit of the later the following crimes are committed: trafficking of human beings, legalization of illegal income, commercial bribery, participation in forcible groups, terrorist act, technological terrorism, cyber terrorism, assault on the person of political post, establishment, leadership or participation in terrorist organization, involvement in the terrorist organization of foreign country or membership of such organization subordinated to the control of foreign country, their assistance, taking hostage with terrorist aim, seize or blocking of an object of strategic or prime importance with terrorist aim, financial support of terrorism, bribery, corruptive influence, hindering of law-making or preliminary investigation, threat or violence regarding law-making process or preliminary investigation, subornation or compulsion of a witness, victim, expert or  an interpreter.
If a juridical person is brought to account, he may be punished through imposing taxes, the deprivation of property or their right of operation, at worst through liquidation of property.