ადამიანის უფლებები საქართველოში „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრმა ამა წლის 10 დეკემბერს, ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღეს  თავისი ანგარიშის, სახელწოდებით „ერთი ნაბიჯი წინ, ორი ნაბიჯი უკან“ პრეზენტაცია გამართა. აღნიშნული ანგარიში მოკლედ აღწერს საქართველოში „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებულ სიტუაციას.
როგორც ამ ორგანიზაციის აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი აცხადებს, ერთი წლის განმავლობაში ახალმა ხელისუფლებამ შეძლო გარკვეული დადებითი ცვლილებების განხორცილება: შეიცვალა აჭარაში მანამდე არსებული აშკარად ტოტალიტარული მმართველობის რეჟიმი; მიღებულ იქნა საქართველოს კანონი გამოხატვისა და სიტყვის თავისუფლებაზე; შეიქმნა საპატრულო პოლიცია, რომელიც მოსახლეობის მხრიდან უკვე სარგებლობს ნდობით და კეთილგანწყობით; დარეგულირდა ხელფასებისა და პენსიების გაცემა; საქართველოს დედაქალაქში ამოქმედდა საზოგადოებრივი ტრანსპორტი და სხვ.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის განცხადებით, ანგარიშის მიზანია საზოგადოების ყურადღება შეაჩეროს ადამიანის უფლებათა დარღვევის ტენდენციებზე და საზოგადოების წინაშე განხილვისა და ანალიზისათვის გამოიტანოს ადამიანის უფლებათა დარღვევების ფაქტები.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ განსაკუთრებული შეშფოთების საგანს წარმოადგენს 2004 წლის თებერვალში მომხდარი საკონსტიტუციო და საკანონმდებლო ცვლილებები, რამაც გამოიწვია ძალთა რესპუბლიკური ბალანსის დარღვევა.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ პრეზიდენტისა და სხვა მაღალჩინოსანი პირების გამონათქვამები და მოწოდებები ნაკლებად უბიძგებს სამართალდამცავებს ადამიანის უფლებების დაცვისაკენ და შესაძლოა გამოიწვიოს პოლიციის მიერ ადამიანის უფლებათა დარღვევების მეტად ზრდა.
მოყვანილია კონკრეტული ფაქტები ადამიანის უფლებების დარღვევის - სიცოცხლის უფლების წართმევის, უკანონო დაკავებების, წამების და პოლიტპატიმრების რიცხვის ზრდის შემაშფოთებელ ტენდენციებზე. შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა „ვარდების რევოლუციის“ წინა დღეს პრეზიდენტის დასაცავად გამოსული ჯავშანტრანსპორტიორის შეჯახების შედეგად ორი ადამიანის დაღუპვის ფაქტზე, თუმცა დამნაშავე ჯერ არ არის დასჯილი.
ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ ხდება ჩეჩენი ლტოლვილების დევნა, გაუჩინარება, ირღვევა შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლება; ხშირად ხდება დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაციების იგნორირება და ზეწოლა.
ყურადღებას იმსახურებს ის ფაქტი, რომ მიუხედავად მოწვევისა, მთავრობის არც ერთი წამომადგენელი არ დასწრებია აღნიშნული ანგარიშის პრეზენტაციას.

Human Rights in Georgia after the “Rose Revolution”
On December 10, the international day for human rights Human Rights Information and Documentation Center (HRIDC) held a presentation of the report “One Step Forward, Two Steps Back”. The report describes the existing situation in the field of human rights in Georgia after the “Rose Revolution”.
According to Ucha Nanuashvili, Executive Director of HRIDC during this year the new government managed to implement certain positive changes: the totalitarian regime in Adjaria, historically a region of Georgia, has been changed; several significant legislative changes have been done among which is the Georgian Law on Freedom of Expression that was adopted by the Georgian parliament in June, 2004; the Patrol police, which has been created by the new government already enjoys sympathy from within society; salaries and pensions are paid regularly; Public services have been improved in the capital of Georgia (such as public transport) etc.
According to HRIDC the objective of the Report is to bring the facts of human rights violations before the public and to inform the government as well as society about indicators for most recent tendencies in the field of human rights violations during the current year. HRIDC wants these facts to pave the way for a just society to openly discuss and analyze.
It is said in the Report that the recent legislative and constitutional changes, which have challenged a republican-style balance of power, are of particular concern.
It is noteworthy that President and officials’ statements on law enforcement encourage lower officials to violate basic rights and may lead to an increase in the already existent and excessive use of violence by the police.
In the Report concrete facts are given about human rights violations – depriving right to life, arbitrary detentions, torture and increasing number of political prisoners. During the presentation special attention was drawn to the fact that occurred On November 22, 2003 the day before the Rose Revolution, when two “GTR” vehicles were responsible for the death of two people whilst patrolling the street to defend the former president’s residence. The criminal has not yet been punished.
It is also stated in the Report that persecution of Chechen refugees, their disappearance takes place; right of Assembly and Manifestation is violated; independent NGOs are often ignored and pressure is being exercised on them.
It is noteworthy that despite the fact that representatives of the government were invited to the presentation of the report but none of them showed up at the presentation.