სახელისა და გვარის შეცვლის პროცედურა მარტივდება
თბილისი.14.12.04.მედია-ნიუსი. იუსტიციის სამინისტრომ მოამზადა და პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა "სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ კანონში" ცვლილებები და დამატებები.
ამ ცვლილებების თანახმად, მნიშვნელოვნად მარტივდება მოქალაქეთა მიერ სახელისა და გვარის შეცვლის პროცედურა.
მოქალაქის ამ განაცხადზე უარის თქმის საფუძველი შეიძლება იყოს განმცხადებლის სურვილი, აირჩიოს სახელად, გვარად ისეთი ასოთა წყობა, რომელიც ართულებს ან შეუძლებელს ხდის პირის იდენტიფიკაციას ან ეწინააღმდეგება საყოველთაოდ აღიარებულ ნორმებს.
იუსტიციის სამინისტროს ამ საკანონმდებლო ინიციატივის წინააღმდეგია ისტორიის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი დავით მუსხელიშვილი. მისი თქმით, “არ შეიძლება ადამიანი თავისი სურვილის მიხედვით გახდეს ბაგრატიონი ან ორბელიანი”.
“ჩვენ გვყავდა კომისია, რომელსაც უფლება ჰქონდა შესაბამისი საბუთების საფუძველზე შეეცვალა სახელი და გვარი. ადრე გვაკითხავდნენ შიდა და ქვემო  ქართლიდან გაოსებული და გასომხებული ქართველები და დოკუმენტაციის საფუძველზე ხდებოდა მათი გვარ-სახელის შეცვლა. არ შეიძლება ხვალ ვინმე ტერ მკირტიჩიანი მოვიდეს და ჯამბაკურ ორბელიანობა მოისურვოს და ჩვენ მას უარი ვერ ვუთხრათ. რაღაც შეზღუდვები უნდა არსებობდეს და ეს შეზღუდვები კანონის საფუძველზე უნდა მოხდეს”,- განუცხადა “მედია-ნიუსს” დავით მუსხელიშვილმა.

Procedure of Changing Name Simplified
Tbilisi.14.12.04.Media News. Ministry of Justice prepared and introduced to the parliament for discussion amendments to the “Law on Registration of Civil Acts”.
According to the amendments the procedure of changing names of the citizens is much more simplified.
The ground for denying the application of the citizen regarding change of the name can be the wish of the applicant to take as a surname such succession of letters which complicates or even makes it impossible to identify the person and comes into contradiction with internationally acknowledged norms.
Davit Muskhelishvili, Rector of History Institute is against this initiative of Ministry of Justice. He says that “a person cannot become Bagrationi (surname of the Georgian kings) or Orbeliani (surname of Georgian dukes) according to his/her wish. We should have certain limits for that”.