მთავრობამ ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებ სტუდენტებს დანაპირები არ შეუსრულა
თბილისი21.12.04.მედია-ნიუსი. “ახალი სტუდენტური ალტერნატივის” წარმომადგენლები ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები სტუდენტების დასაცავად გამოდიან.
როგორც “სტუდენტური ალტერნატივის” წარმომადგენლები აცხადებენ, 2004 წლის ზაფხულში ლიახვის ხეობაში ჩასული პრემიერ-მინისტრი ზურაბ ჟვანია სტუდენტებს დედაქალაქში სწავლის მატერიალურ უზრუნველყოფას დაჰპირდა. საქმის კურსში იყო განათლების სამინისტრო, პარლამენტის თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძე და პრეზიდენტის რწმუნებული შიდა ქართლში მიხეილ ქარელი. თუმცა მას შემდეგ, რაც სტუდენტები თბილისში ჩამოვიდნენ და სხვადასხვა უმაღლეს სასწავლებლებში ჩააბარეს, სასწავლო სემესტრის ბოლოს ხელისუფლებამ სტუდენტები არ დააფინანსა, რის გამოც მათ სასწავლებლების დატოვება მოუხდათ. ამჟამად ეს სტუდენტები სრულ გაუგებრობაში იმყოფებიან.
“ახალი სტუდენტური ალტერნატივა” ითხოვს, რომ აღნიშნული რეგიონის სტუდენტებს უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლის გაგრძელების საშუალება მიეცეთ და პასუხი მოეთხოვოს ყველა იმ პირს, ვისაც ევალებოდა ამ პროცესის უზრუნველყოფა.
“ახალი სტუდენტური ალტერნატივის” წევრები 21 დეკემბერს სამაჩაბლოდან  ჩამოსულ სტუდენტებთან ერთად პარლამენტის შენობის წინ შეიკრიბნენ. მათ მიეცათ საშუალება გასაუბრებოდნენ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს ალექსანდრე ლომაიას, თუმცა სტუდენტების განცხადებით, მათ მინისტრისგან კონკრეტული პასუხი ვერ მიიღეს. სტუდენტებს პარლამენტარი ვასილ მაღლაფერიძეც შეხვდა.

The Government did not Fulfill Promise to Tskhinvali Students
Tbilisi. 21.12.04.Media News. Representatives of “New Student Alternative” are defending the students living in the region of Tskhinvali, South Ossetia.
As the representatives of “New Student Alternative” state Zurab Zhvania, the Prime Minister being in Liakhvi Gorge in summer of 2004 promised the students financial support for studying in the capital. This was known to the Ministry of Education, Nino Burdjanadze, Chairperson of the Parliament and Mikheil Kareli, President’s Representative in Shida Kartli. However, when the students arrived in Tbilisi and entered different universities, at the end of the studying term the Governmnet did not finance the students and the students had to leave the universities. At present these students are being left in complete confusion.
“New Student Alternative” demands to give the students possibility to continue their studying in the universities and to bring up the responsibility of all those persons who had the obligation to provide the above-mentioned financial support.
Members of “New Student Alternative” together with the students from South Ossetia gathered in front of the Georgian Parliament on December 21. They had the opportunity to speak to Aleksandre Lomaia, Minister of Education and Science though according to the students they did not manage to receive concrete answer from the minister. Vasil Maglaperidze, MP also met the students.