იუსტიციის სამინისტრომ ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დებულება დაამტკიცა
თბილისი.22.12.04.მედია-ნიუსი. იუსტიციის მინისტრის გიორგი პაპუაშვილის ბრძანებით, დამტკიცდა იუსტიციის სამინისტროს რეორგანიზებული სტრუქტურული ქვედანაყოფის - საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს დებულება, რომელიც ამ სამსახურის უფლება-მოვალეობებს განსაზღვრავს.
ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო იუსტიციის სამინისტროს ექსპერტიზისა და სპეციალურ გამოკვლევათა ცენტრისა და ჯანდაცვის სამინიტროს ექსპერტიზის სამსახურების ბაზაზე შეიქმნა. ეს სტრუქტურული ცვლილება სისტემის უკეთ მართვასა და ექსპერტიზის სფეროში ერთიანი პოლიტიკის ჩამოყალიბებისათვის გახდა აუცილებელი.
იუსტიციის სამინისტროს ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო უფლებამოსილია განახორციელოს: დოკუმენტების ტექნიკური ექსპერტიზა; ხელნაწერებისა და ხელმოწერების ექსპერტიზა; ბალისტიკური ექსპერტიზა; ტრასოლოგიური ექსპერტიზა; ავტო-ტექნიკური, სატრანსპორტო- ტრასოლოგიური და ავტოსასაქონლო ექსპერტიზა; კომპიუტერული, აუდიო-ვიდეო, პომეოსკოპიური და ფონოსკოპიური ექსპერტიზა; დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზა; ფინანსური და ბუღალტრული ექსპერტიზა; ნივთიერებების, მასალებისა და ნაკეთობების ექსპერტიზა; მცენარეული ობიექტების ექსპერტიზა; ნავთობპროდუქტების ხარისხის ექსპერტიზა; კვების პროდუქტების, ალკოჰოლიანი და უალკოჰოლო სასმელების, აგრეთვე თამბაქოს ნაწარმის ექსპერტიზა; საინჟინრო-ტექნიკური ექსპერტიზა; სამედიცინო ექსპერტიზა; ჰისტოლოგიური ექსპერტიზა; ფიზიკო-ტექნიკური ექსპერტიზა; სამედიცინო-ქიმიური ექსპერტიზა; ფსიქიატრიული შემოწმება და ექსპერტიზა; ნარკოლოგიური შემოწმება და ექსპერტიზა.
ბიუროს აქვს დამოუკიდებელი ბალანსი, საბანკო და სახაზინო ანგარიშები, ბეჭედი და იურიდიული პირის სხვა ატრიბუტები. მას ხელმძღვანელობს უფროსი, რომელსაც იუსტიციის მინისტრი ნიშნავს. ბიუროს უფროსს ჰყავს მოადგილეები, მათ შორის ერთი პირველი მოადგილე. ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროზე კონტროლს იუსტიციის სამინისტრო ახორციელებს.

The Ministry of Justice has Adopted Regulations of National Bureau for Expertise
Media News. According to the order of George Papuashvili, the Minister of Justice, they have adopted regulations of reorganized structural subdivision of the Ministry of Justice, i.e. regulations of National Bureau for Expertise.
National Bureau for Expertise has been established on the basis of the Ministry of Justice’s Examination and Special Investigations’ Centre along with the Ministry of Health’s Examination Service. This structural change was due to the better management of the System and establishment of common politics in the sphere of examination.
National Bureau for Expertise of the ministry of Justice is entitled to carry out: technical examination of documents; examination of manuscripts and signatures; ballistic examination; examination of roads; auto-technical and transport examination; computer, audio-video,   financial and accounting checking; examination of substances, materials and manufactures; examination of plants; examination of oil products’ quality; examination of food, alcoholic and nonalcoholic beverage along with tobacco products; engineering-technological examination; histological examination; physical-technical examination; medical-chemical examination, psychiatric scrutiny and examination; drug control and examination, etc.
The Bureau has got independent balance, bank and treasury accounts, stamp and other attributes characteristic to legal entities. It is governed by the head appointed by the Minister of Justice. The head of the Bureau has got deputies, among whom one is the so-called first deputy. National Bureau of Examination is controlled by the Ministry of Justice.