უშიშროების საბჭოსთან ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლის დროებითი კომისია შეიქმნა
თბილისი.14.02.05.მედია ნიუსი. საქართველოს ხელისუფლება ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლას ორწლიანი სამოქმედო გეგმის დამტკიცებით იწყებს. სასტუმრო „თბილისი მარიოტში“ 14 თებერვალს არასამთავრობო ორგანიზაცია „აირის საქართველოს“ და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით ამ გეგმის პრეზენტაცია გაიმართა.
სამოქმედო გეგმა პრეზიდენტის ბრძანებულებით 2004 წლის დეკემბერში დამტკიცდა, რომლის ეფექტური განხორციელების მიზნით საქართველოს ეროვნულ უშიშროების საბჭოსთან ადამიანებით ვაჭრობის წინააღმდეგ ბრძოლის დროებით უწყებათშორისი კომისია შეიქმნა.
უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილის კონსტანტინე კორკელიას განცხადებით, ტრეფიკინგის თემა მეტად აქტუალურია და ეს არ არის მხოლოდ საქართველოს პრობლემა. უშიშროების საბჭო კოორდინაციას გაუწევს უწყებებს ამ პრობლემის წინააღმდეგ ბრძოლაში.
პრეზენტაციის ორგანიზატორის „აირის საქართველოს“ წარმომადგენლის დავით უსუფაშვილის განცხადებით, ტრეფიკინგის გავრცელების მხრივ საქართველო საშიშ დონეზე, კერძოდ ე.წ. მე-2 და მე-3 კატეგორიის ქვეყნებს შორის იმყოფება. თუ ხელისუფლება ამ კუთხით მდგომარეობას არ გააუმჯობესებს, მისი თქმით, შესაძლოა ამერიკის მხრიდან სერიოზული ფინანსური დახმარებაც დაკარგოს, რადგან კონგრესი მთავრობას ასეთი ტიპის ქვეყნების ფინანსურ მხარდაჭერას უკრძალავს.
უსუფაშვილის განცხადებით, ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლაში მოსახლეობის ინფორმაციულ უზრუნველყოფას დიდი მნიშვნელობა ენიჭება. 2005-2006 წლებზე გაწერილ სამოქმედო გეგმის პირველ ამოცანას შრომითი მიგრაციის საკითხების სამართლებრივი მოწესრიგება წარმოადგენს. საამისოდ კი პარლამენტმა შრომითი მიგრაციის შესახებ კანონი 2005 წლის პირველ კვარტალში უნდა მიიღოს.

Interim Commission for Fighting Trafficking Established at the Security Council
Tbilisi.02.14.05.Media News. The Georgian government begins fight against trafficking with approving a two-year action plan for fighting trafficking. On February 14 Non Governmental Organization “Airis Georgia” and US International Development Agency held a presentation of the plan in the hotel “Tbilisi Marriot”.
The action plan was approved by the president’s decree in December 2004 and for the efficient implementation of the plan an Interim Inter-facility Commission for Fighting against Human Trafficking was established at the Georgian National Security Council.
According to Konstantine Korkelia, Deputy Secretary of the Security Council the issue of trafficking is really topical and actual and it is not the problem of only Georgia. The Security Council will coordinate the facilities in fighting for solving the problem.
According to Davit Usupashvili, representative of “Airis Georgia” – organizer of the presentation, Georgia is on a dangerous level in regard with trafficking, namely, it is among the 2nd and 3rd category countries. If the government does not improve the situation in this respect, he said, it may even lose the serious financial support from the USA as the Congress prohibits rendering financial assistance to this type of countries.
As Usupashvili stated raising awareness of the population regarding trafficking is of high significance in fighting against trafficking. The first task of the Action Plan for 2005-2006 is the legal regulation of the issues of labor migration. The parliament is to adopt a law on labor migration in the first quarter of 2005.