წალკაში განუკითხაობა სუფევს
თბილისი.20.03.05.მედია-ნიუსი. წალკაში არსებული ვითარებისა და ბერძნების შევიწროვების შესახებ საქართველოს სახალხო დამცველს საქართველოში ბერძნული დიასპორის ხელმძღვანელობა ესაუბრა. ამ საჩივრის შემდეგ სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები წალკაში ბერძნულ მოსახლეობას შეხვდნენ.
ადგილობრივი ბერძნული დიასპორის თავმჯდომარესთან პავლე კოტანოვთან საუბრისას გამოიკვეთა, რომ რეგიონში განუკითხაობა სუფევს, ხოლო ერთი თვის წინათ, 23 თებერვალს მომხდარმა მკვლელობამ მოსახლეობას შორის დაპირისპირება კიდევ უფრო გაამწვავა.
სახალხო დამცველის სოზარ სუბარის აზრით, წალკაში ბოლო დროს შექმნილი ვითარება უმეტესწილად რაიონის პოლიციის უმოქმედობით არის გამოწვეული.
17 მარტს გამთენიისას სოფელ ავრალოში სამი ყაჩაღი თავს დაესხა ბერძნული წარმოშობის იოსამან და ლიზა ქალოეროვების ოჯახს. სასტიკად სცემეს, წაართვეს მათ ათასი ლარი და 300 დოლარი. როგორც ქალოეროვები აცხადებენ, თავდამსხმელთაგან ორი ქართულად ლაპარაკობდა, მესამე რუსულად.
თავდასხმის შემდეგ, შუადღისას სომხებით დასახლებული მეზობელი სოფლიდან კიზილ-კირისიდან 40-50 ადამიანი გადავიდა სოფელ ავრალოში. მათ დაარბიეს სკოლა, სცემეს მუსიკის მასწავლებელი და ათამდე ქართველი ახალგაზრდა.
წალკაში იმავე საღამოს ჩავიდნენ სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები. ისინი შეხვდნენ დაზარალებულ ქალოეროვებსა და სოფლის სხვა მოსახლეობას. სოფელ ავრალოს საკრებულოს თავმჯდომარემ გიორგი თუსუნოვმა მათთან საუბრისას აღნიშნა, რომ სომეხი მოსახლეობის მხრიდან თითქოსდა ბერძნების მხარდაჭერის მიზნით უადგილო ჩარევა, დაძაბულობას კიდევ უფრო ამძაფრებს.

Irresponsibility Reigns in Calka
Tbilisi 20.03.05. Media-News. The heads of the Greek Diaspora recently had a serious discussion with the Ombudsman of Georgia about the oppression of Greeks in Calka.  Following the talks, employees of the Ombudsman’s office met with the Greek population in the region to look into the situation.
In a conversation with Pavle Kotanov, the head of the local Greek Diaspora, it became clear that irresponsibility and conflict thrive among the general population.  This conflict between residents has been further aggravated by a murder that was committed in the region on February 23.
According to Sozar Subar, the Ombudsman of Georgia, the events which recently developed in Calka are worsened by the unresponsiveness of the region’s law enforcement bodies.
On the morning of March 17 three bandits assaulted the Greek family of Liza and Iosman Kaloeroves in the village of Avralo. The bandits beat them severely and then stole 1000 lari and 300 dollars. According to the Kaloeroves, two of the bandits spoke Georgian and the third spoke Russian.
Following the daylight attack, 40-50 residents of the Armenian village Kizilkiri came to Avralo, where they vandalized the school and assaulted the music teacher and about ten Georgian teenagers.
Employees of the Ombudsman’s office visited Calka in the evening of the same day, meeting with the Kaloeroves and other village residents.  Giorgi Thusunava, head of the Common Council of Avralo, mentioned that the interference of the Armenian population in the incident, ostensibly to support the Greeks, has only worsened the situation.