12 ჩეჩნურ ოჯახს ლტოლვილის სტატუსზე უარი უთხრეს
თბილისი.22.03.05.მედია-ნიუსი. პანკისის ხეობაში მცხოვრები ჩეჩნეთიდან ლტოლვილთა 80-მდე ოჯახი საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ლტოლვილის სტატუსის უკანონოდ შეწყვეტაში ადანაშაულებს.
საქართველოს სახალხო დამცველის ინიციატივით შექმნილი კომისია, რომელსაც კახეთის რეგიონში სახალხო დამცველის წარმომადგენელი ნოდარ სეფიაშვილი ხელმძღვანელობს, მათი საქმეების განხილვას უკვე შეუდგა.
36 ოჯახის საქმე, საბუთების უქონლობის გამო არ განხილულა, 12 ოჯახი კი ახმეტის რაიონში აღმოჩნდა ჩაწერილი და როგორც სახალხო დამცველის ოფისში განმარტავენ, საქართველოს ლტოლვილთა შესახებ კანონის მე-10 მუხლის მეორე პუნქტის თანახმად, მათ ლტოლვილის სტატუსის არ ეკუთვნით. კომისიამ მათ ოფიციალური უარის წერილები დაუგზავნა.
დანარჩენი 36 ოჯახის მონაცემები კომისიამ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში უნდა გადაამოწმოს, რათა გამოირიცხოს მათი საქართველოს მოქალაქეობის ფაქტი.

Chechen Families Lose Refugee Status
Tbilisi.22.03.05.Media-News. Nearly 80 families of Chechen refugees living in Pankisi gorge have accused the Ministry of Refugees and Settlement of illegally annulling their refugee status.  The representative of the Georgian Public Defender, who runs a special commission in the region of Kakheti established on the initiative of the public defender, have already begun to study their cases.
The cases of 35 of the 80 families have not been considered because of the absence of documentation. As the case emerged, it was found that 12 families were registered in the Akhmeta region.  Representatives of the Public Defender’s office explain that according to article 10, paragraph 2 of the law on Georgian refugees, they don’t have the right to claim refugee status. The commission has sent them official letters denying their request based on this technical requirement.
The commission must recheck the data of 36 other families in the Supreme Council of Justice in order to make sure that they are not registered as citizens of Georgia.