დავით მირცხულავას 10 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს
თბილისი.30.03.05.მედიანიუსი. თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის რაიონულმა სასამართლომ ენერგეტიკის ყოფილ მინისტრს დავით მირცხულავას  10 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
მოსამართლე მილერ ხარებავას გადაწყვეტილებით, მირცხულავას სასჯელი სისხლის სამართლის კოდექსის 59-ე მუხლის მე-4 ნაწილით განესაზღვრა და მან 10 წელი საერთო რეჟიმის სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში უნდა მოიხადოს.
მირცხულავას ადვოკატის ეკა ბესელიას განცხადებით, რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება საოლქო სასამართლოში გასაჩივრდება. ამასთან, აღნიშნული საქმის შესწავლა უკვე დაიწყო სტრასბურგის სასამართლომ და შედეგები უახლოეს ხანში გახდება ცნობილი.
ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრის ოჯახის წევრები გადაწყვტილებას უკანონოდ მიიჩნევენ და აცხადებენ, რომ აუცილებელია, მოსამართლე მილერ ხარებავას მიერ გამოტანილი ყველა გადაწყვეტილება გადაიხედოს.
ცნობისთვის: ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი დავით მირცხულავა სამსახურებრივი მოვალეობის ბოროტად გამოყენების ბრალდებით 2004 წლის დეკემბერში დააკავეს. მას ბრალად სამსახურებრივი მდგომარეობის ბოროტად გამოყენება ედება. გენერალური პროკურატურა მისთვის 12 წლით თავისუფლების აღკვეთას მოითხოვდა.

Court Sentences David Mirtskhulava to Ten Years in Prison
Tbilsi. 30.03.05. Media News. The Tbilisi Mtatsminda-Krtsanisi District Court has handed down a ten year prison term for the former minister of energy David Mirtskhulava.
The decision made by presiding judge Miler Kharebava was based on part 4 of artical 59 of the Criminal Code. Under  this ruling Mirtskhulava will have to serve his sentence for 10 years at the Penitentiary Department.
According to Eka Beselia, the lawyer representing Mirtskhulava, she will make an appeal in Regional Court against the judgement of the District Court. Meanwile, the Court of Human Rights in  Strasbourg has already begun an investigation of the case, the results of which should be known in near future.
Mirtskhulava’s family considers the judge’s decision as unlawful and has called for all rulings made by Miler Kharebava to be revised.
The former Minister of Energy, Mirtskhulava,  was arrested in December of 2004 for alleged  misuse of his power as minister.