ქართველმა მეზღვაურებმა პოლიტიკური თავშესაფრისთვის შესაძლოა სხვა ქვეყანას მიმართონ
ბათუმი.05.04.05.მედიანიუსი. ბათუმში სანაოსნოს შენობასთან 5 აპრილს ორმოცდაათამდე მეზღვაური შეიკრიბა‚ რომლებიც საქართველოს მთავრობისგან დასაქმებას ითხოვდნენ.
აქციის მონაწილეების თქმით‚ თუ ისინი არ დაკმაყოფილდებიან სამუშაო ადგილებით‚ პოლიტიკური თავშესაფრისთვის ოჯახებით სხვა ქვეყანას მიმართავენ.
როგორც საქართველოს მეზღვაურთა პროფკავშირების თავმჯდომარემ ანატოლი ჩიჯავაძემ "მედიანიუსს" განუცხადა‚ ამ აქციასთან პროფკავშირებს არაფერი აკავშირებს, ხოლო მისი მონაწილეეები სავარაუდოდ ის ხალხია‚ რომელიც 8-10 წელია ზღვას არ გაკარებია და როგორ მეზღვაურები, დისკვალიფიცირებულნი არიან. მათ არა აქვთ გავლილი შესაბამისი მომზადება და ტესტირება და ვაკანსიების არსებობის შემთხვევაშიც კი ვერ დაკმაყოფილდებიან სამუშაო ადგილებით.
ჩიჯავაძე ვარაუდობს‚ რომ ეს ხალხი გარკვეული ჯგუფის მიერ იმართება‚ რომლებსაც სურს წინააღმდეგობა გაუწიონ საქართველოს მთავრობის მიერ გატარებულ პოლიტიკას. საუბარია საოკეანო სანაოსნო კომპანიის გაყიდვაზე‚ რომელიც ამერიკულმა კომპანიამ "ისტვინგ მერითაიმ" და ინგლისურმა კომპანიამ  "მერითაი ქეპიტალ ლიმიტიდმა" 93 მლნ დოლარად შეიძინეს. მათ უკვე გადმორიცხეს 9 მლნ დოლარი, დანარჩენს კი აპრილის ბოლომდე დაფარავენ.
როგორც ჩიჯავაძემ აღნიშნა‚ აქცია საეჭვოდ ემთხვევა მოლაპარაკებებს‚ რომელიც მეორე დღეა თბილისში ამ უცხოური კომპანიების წარმომადგენლებსა და ქართულ მხარეს შორის მიმდინარეობს. ამ მოლაპარაკებებში მეზღვაურთა პროფკავშირიც მონაწილეობს. უცხოელებმა წარმოადგინეს 12-წლიანი დასაქმების პროგრამა‚ რომელიც ქართველი კვალიფიცირებული მეზღვაურების ეტაპობრივ დასაქმებას ითვალისწინებს არამარტო იმ 14 გემზე‚ რომელიც მათ საქართველოსგან შეისყიდეს, არამედ იმ გემებზეც‚ რომლებსაც თვითონ ფლობენ.
ასეთი მეზღვაური‚ პროფკავშირების თავმჯდომარის განცხადებით‚ საქართველოში დღეისათვის ხუთასამდეა, დაახლოებით 1150 ქართველი მეზღვაური კი დასაქმებულია სხვადასხვა უცხოურ კომპანიაში.
საოკეანო-სანაოსნოს მფლობელები ასევე მზად არიან დაასაქმონ ის მეზღვაურებიც‚ რომლებსაც ბათუმის საზღვაო აკადემია ყოველწლიურად უშვებს. მათი რიცხვი წელიწადში 20-30-ია. უცხოელები დაინტერესდნენ თვით აკადემიითაც. ისინი 6 აპრილს ბათუმში ჩავლენ‚ სადაც ბათუმის საზღვაო აკადემიას და სამედიცინო ცენტრსაც მოინახულებენ.

Georgian Sailors can Seek Political Asylum in Other Country
Batumi. 05.04.05 Media News. In Batumi nearly 50 sailors gethered in front of the navigation building on April 5 demanding  jobs from the government.
According to them, if the government does not give them jobs, they will seek political asylum with their families in other countries.
The chairman of the Georgian Sailors’ Trade Union, Anatoli Chijavadze, said to Media News that the trade union has no connectioin with this action, and that the participants of this action are those people who have not worked as sailers for 8-10 years and are no longer qualified to work as sailors. They have not passed a special preparation course and tests, and even if  there were jobs they could not occupy them.
Chijavadzse thinks that these people are led by a group that is interested to hinder the Georgian government in enacting its politics. It deals with the sale of  the Oceanic Navigation Company, which was bought by the American company Istving Maritime and the English copmpany Maritime Capital Limited for  $93m. They have already transferred $9 m, the remaining sum will be covered for the end of April.
As Chijavadze noted, the concurrence of  the sailers action and Georgia’s negotiations with the foreign companies being a coincidence is very doubtful. The Sailors’ Trade Union is also taking part in these talks. The buyers presented a 12 year employment program that envisages giving jobs to qualified sailers not only on the 14 ships which they have bought from Georgia, but on their other ships as well.
According to the chairman of the trade union there are nearly 500 such sailers, while approximately 1150 Georgian sailers work in different foreign companies.
The owners of Oceanic Navigation are ready to employ the 20-30 sailors who annually graduate from the Marine Academy of Batumi.  The foreigners are interested in the Academy as well, and plan to visit the Academy and the Medical Center in Batumi on April 6.