პატიმარი პოლიციას წამებაში ადანაშაულებს
თბილისი.11.04.05.მედიანიუსი. 8 აპრილს თბილისის #1 საპყრობილედან გურჯაანის პოლიციის განყოფილებაში მოწმის სახით დაკითხვის მიზნით გადაიყვანეს მსჯავრდებული ელდარ ქონენიშვილი‚ რომელიც იქ, არასამთავრობო ორგანიზაცამ “ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისათვის” ინფორმაციით, სასტიკად აწამეს.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით  “ყოფილი პოლიტპატიმრები  - ადამიანის უფლებებისათვის” თავმჯდომარემ ნანა კაკაბაძემ 11 აპრილს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა‚ რომ ქონენიშვილის მიმართ გამოიყენებოდა წამების სხვადასხვა ფორმები: იარაღის ტარით თავში ცემა‚ სკამის მომტვრეული ფეხით მთელ სხეულზე ცემა‚ ჩაქოლვის მუქარა და ა.შ.
ნანა კაკაბაძის თქმით, მიუხედავად იმისა‚ რომ აღნიშნული ფაქტი ეცნობა გენერალურ პროკურატურას‚ დღემდე არ ჩატარებულა ნაწამები პატიმრის ექსპერტიზა. ნაწამები ელდარ ქონენიშვილი აცხადებს‚ რომ სახეზე ცნობს მის ყველა მწამებელს და მათ შორის #1 საპყრობილის ყოფილი დირექტორის ჯიმშერ ბაწაშვილის შვილს, პოლიციელ გელა ბაწაშვილს ასახელებს.
„ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“ მოითხოვს, აღიძრას სისხლის სამართლის საქმე და ყველა პოლიციელი პატიმრის წამებისათვის დაისაჯოს.

Prisoner Accuses Police of Torture
Tbilisi.11.04.05.MediaNews. On April 8, Eldar Konenishvili, a witness to be interrogated, was taken from Tbilisi Prison No.1 to Gurjaani Police Department and, according to the NGO Former Political Prisoners for Human Rights, was severely tortured.
On the press-conference that was held on 11 April, Nana Kakabadze, the head of Former Political Prisoners for Human Rights, denounced the incident, emphasizing also that different forms of torture had been commited: he was beaten on the head with a gun, over his entire body with a chair leg, and also was threatened to be lynched.
According to Nana Kakabadze, in spite of the fact that this incident was reported to the General Prosecutor’s Office, examination of the tortured prisoner by medical experts has not yet been conducted.  Eldar Konenishvili says that he can identify all of his torturers and among them he names Gela Batsashvili, son of Jimsher Batsashvili, the head of Prison No. 1.
Former Political Prisoners for Human Rights demands that a criminal case be initiated and all the policemen be punished for the crime they committed.