საქართველოს ციხეებში მდგომარეობა საგანგაშოა
თბილისი.21.04.05.მედიანიუსი. სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის უფროსის შოთა კოპაძის თანამდებობიდან გათავისუფლებას ითხოვს.
როგორც მან პარლამენტში ყოველწლიური მოხსენებით გამოსვლისას განაცხადა, საპყრობილეებში უმძიმესი მდგომარეობაა‚ რაზეც პასუხისმგებლობა სწორედ კოპაძეს ეკისრება.
სახალხო დამცველის თქმით‚ ციხეებში ისევ არსებობს ე.წ. ქურდების საკნები და კვლავ გროვდება ე.წ. ობშიაკის თანხები.
სოზარ სუბარი მოითხოვს აგრეთვე №1 საპყრობილის ხელმძღვანელის გელა კიკილაშვილის თანამდებობიდან გათავისუფლებასაც‚ რომელმაც, მისი თქმით, შარშან სამი პატიმარი თავად სცემა.
სუბარის თქმით‚ თითოეული პატიმრის კვებაზე ყოველთვიურად 23 ლარი იყო გამოყოფილი‚ რაც 6 ათას პატიმარზე იყო გაანგარიშებული. თუმცა იმის გამო, რომ პატიმრები ბევრად მეტია‚ რეალურად კვების თანხა პატიმარზე 15 ლარს შეადგენს. მათი მკურნალობისთვის კი სახელმწიფო მხოლოდ 1 ლარს ხარჯავს.
კვლავ მძიმე მდგომარეობაა დაკავებულთა ცემის თვალსაზრისით. შარშან 2700 დაკავებულიდან 1100-ს სხეულის დაზიანება აღმოაჩნდა. ასეთ ფაქტებზე კი პროკურატურა არ რეაგირებს. პატიმართა სხეულის დაზიანების მიზეზად კი კიბიდან დაგორება ან კედელზე შეჯახება სახელდება.
სახალხო დამცველი ჯარში არსებულ ვითარებასაც შეეხო. მართალია, დაფინანსების მკვეთრად გაზრდის პირობებში ჯარისკაცთა საყოფაცხოვრებო პირობები გაუმჯობესდა‚ მაგრამ დარჩა პრობლემები‚ რომელიც ჯარისკაცებსა და მათ ხელმძღვანელობას შორის ურთიერთობაში წარმოიქმნება; ადგილი აქვს ე.წ. დედოვშინისა და კუთხური ნიშნით დაპირისპირების ფაქტებს.

Alarming Condition in Georgian Prisons
Tbilisi.21.04.05.Media News. Public Defender of Georgia, Sozar Subar, has demanded the dismissal of the Chairman of Penitentiaries, Department of Justice Minister Shota Kopadze announced in his speech to the Georgian Parliament today.
As the Public Defender has stated in his annual report, the conditions in the prisons of Georgia are unbearable, and Kopadze is the person who should take responsibility for the existing problems.
According to Sozar Subar, cells of so called “lawful thieves” still exist in the prisons, and the prisoners still collect funds for their common usage.
Public defender has also called for the dismissal of the Supervisor of Prison № 1, Gela Kikilashvili, who himself, as Subar said, beat three prisoners last year.
The Public Defender has declared that the sum allotted for the food of one prisoner per month was 23 lari, which was considered for 6 000 prisoners. However, because of the far higher number of prisoners only 15 lari was actually spent on food for each prisoner, and the government spends only 1 lari per prisoner each month for medical treatment.
Evidence of prison detainees being beaten still exists. Last year, out of 2 700 detainees, 1 100 had bodily injuries. The Prosecutor’s Office does not react to such cases. These injuries are caused, as they say, from falling off of ladders or crashing into walls, etc.
The Public Defender has touched on the problems which exist in the army as well. The funding of the army has been increased and the conditions for the soldiers is improved, but there problems still remain in relations between soldiers and their commanders, and there conflicts still erupt due to soldiers being from different parts of Georgia.