სისხლის სამართლებრივი დევნის საკითხებს მრგვალი მაგიდა მიეძღვნება
თბილისი.28.04.05.მედიანიუსი. 30 აპრილს საქართველოს იუსტიციის სასწავლო ცენტრისა და ეუთოს (OSCE) თანამშრომლობის ფარგლებში გაიმართება მრგვალი მაგიდა თემაზე “წინასწარი გამოძიება და სისხლის სამართლებრივი დევნა”.
ამ თემის აქტუალობა განაპირობა სისხლის საპროცესო კანონმდებლობაში შეტანილმა უახლესმა ცვლილებებმა. კერძოდ, გაუქმდა წინასწარი გამოძიების საწყისი ეტაპი - მოკვლევა; ერთმანეთისაგან გაიმიჯნა წინასწარი გამოძიება და სისხლისსამართლებრივი დევნა; შეიცვალა საპროცესო ვადები.
აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებებით გაფართოვდა უწყებრივი საგამოძიებო ქვემდებარეობა ისეთი უწყებებით, როგორიცაა თავდაცვისა და იუსტიციის სამინისტროები.
ცვლილებები განიცადა აგრეთვე საპროცესო შეთანხმების ინსტიტუტმაც.
ამ საკანონმდებლო სიახლეთა განხილვაში მონაწილეობას მიიღებენ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს, იუსტიციის სასწავლო ცენტრის, საერთო სასამართლოების, გენერალური პროკურატურისა და სხვა სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები.

Round Table Will be Devoted to Discussion of Criminal Court Persecution Issues
Tbilisi.28.04.05.MediaNews. On 30 April, within a framework of cooperation between the OSCE and the Learning Centre of the Ministry of Justice, a round table will be held on the topic ‘Preliminary Investigation and Criminal Court Persecutions.’
The significance of the topic has been conditioned by the newest changes made to the Criminal Procedural Code.  According to these changes, the gathering of preliminary information has been cancelled, a line has been drawn between preliminary investigation and criminal prosecution, and the procedural timescale has also been changed.
With these changes, the subordination sphere of such organs as the Ministry of Justice and the Ministry of Defense has been broadened.
The organization of procedural agreement has also been changed. Representatives from the Ministry of Justice, the Learning Centre of the Ministry of Justice, Common Courts, the General Prosecutor’s Office and other governmental bodies will participate in the discussion.