საქართველოში ბავშვთა სახლებსა და სკოლა-ინტერნატებში 5000-ზე მეტი ბავშვი ცხოვრობს
თბილისი.12.05.05.მედიანიუსი. დღეს სასტუმრო "შერატონ-მეტეხი პალასში" საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და სხვადასხვა ორგანიზაციის წარმომადგენლები  სამინისტროს დაქვემდებარებაში მყოფი ბავშვთა სახლებისა და სკოლა-ინტერნატების დირექტორებს შეხვდნენ.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ლომაიამ, საქართველოს პრეზიდენტის მეუღლემ სანდრა რულოვსმა, ორგანიზაცია „Every Child“-ის რეგიონალურმა დირექტორმა ანდრო დადიანმა და განათლების სამინისტროს ბავშვზე ზრუნვის დეპარტამენტის უფროსმა თამარ გოლუბიანმა.
ალექსანდრე ლომაიას განცხადებით, შეხვედრის მიზანია ბავშვებზე ზრუნვის სახელმწიფო სისტემის რეფორმაში ბავშვთა სახლებისა და სკოლა-ინტერნატების დირექტორების ჩართვა‚ რათა ხელი შეეწყოს ბავშვებზე ზრუნვის ისეთი ფორმების დანერგვას‚ რომლებიც ოჯახურ გარემოში აღზრდას ეფუძნება.
„როგორი შეჭირვებულიც არ უნდა იყოს ოჯახი, ბავშვი ოჯახურ გარემოში უნდა გაიზარდოს, ჩვენ ამ პოსტულატიდან უნდა ამოვიდეთ,“- განაცხადა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ დღეისათვის საქართველოში ბავშვთა სახლებსა და სკოლა-ინტერნატებში 5000-ზე მეტი ბავშვი ცხოვრობს, აქედან დედ-მამით ობოლი მხოლოდ 3.5 პროცენტია.

More than 5000 Children in Georgia Live in School Boarding Houses
Tbilisi.12.05.05. Media News. Today at the hotel Sheraton Metekhi Palace representatives of the Ministry of Education and Science, along with other organizations, is meeting with the director of the School Boarding Houses and Boarding Schools, which are run by the Ministry of Education.
The meeting was attended by the Minister of Education and Science Aleqsandre Lomaia, First Lady Sandra Rulovs, director of the organization Every Child Andro Dadiani, and the head of the Department of Children’s Care of the Ministry of Education, Tamar Gulubiani.
According to Aleqsandre Lomaia, the main objective of the meeting is to include Boarding School directors in working on the reform of the national child care system, because this will help to create forms of child care which are based on bringing children up in a family setting.
“Every child should be brought up in a family environment notwithstanding the poor means of livelihood. We should act from this principle,” stated the Minister of Education.
At the meeting it was mentioned that more than 5000 children in Georgia live in Boarding Schools, out of whom only 3.5 % are orphans. The main reason for putting children in such schools and houses is the unbearable social conditions of the families.