გიორგი ხაინდრავა გალში ადამიანის უფლებების დაცვის ოფისის გახსნას ითხოვს
თბილისი.24.05.05.მედიანიუსი. "ბოლო დროს გალის რაიონში ქართველი მშვიდობიანი მოსახლეების გამოსყიდვის მიზნით გატაცების ფაქტები გახშირდა. ასეთი შემთხვევები უკიდურესად ძაბავს ისედაც რთულ ვითარებას რეგიონში და ხელს უშლის ქართველებსა და აფხაზებს შორის ნდობის აღდგენას‚ სამშვიდობო პროცესის შენარჩუნება და განვითარება კი არა მხოლოდ ქართული, არამედ აფხაზური მოსახლეობის ინტერესებში შედის", _ აცხადებს კონფლიქტების დარეგულირების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი გიორგი ხაინდრავა.
აღნიშნულთან დაკავშირებით‚ გიორგი ხაინდრავამ ოფიციალური წერილით მიმართა გაეროს გენერალური მდივნის სპეციალურ წარმომადგენელს საქართველოში, გაეროს გენერალური მდივნის მეგობარ ქვეყანათა ჯგუფს‚ ადამიანის უფლებების საკითხებში გაეროს უმაღლეს კომისარს.
მიმართვაში ხაზგასმულია‚ რომ სამშვიდობო პროცესს უნდა დაემატოს საერთაშორისო ქმედითი პოლიტიკური კომპონენტი და გალში გაიხსნას ადამიანის უფლებებათა დაცვის ოფისი‚ რომელიც ხელს შეუწყობს გალის რაიონში და საერთოდ‚ კონფლიქტის ზონაში ვითარების მნიშვნელოვნად გამოსწორებას.
სახელმწიფო მინისტრი გამოთქვამს იმედს‚ რომ საერთაშორისო ორგანიზაციები მეტად მიაქცევენ აღნიშნულ ფაქტებს ყურადღებას და ხელს შეუწყობენ გალის რაიონში მშვიდობიანი მოსახლეობისათვის უსაფრთხო და ღირსეული პირობების შექმნას.

Giorgi Khaindrava Pushes for Human Rights Office in Gali
Tbilisi.24.05.05.MediaNews. “Incidents of Georgian civilians being abducted in Gali regions with the aim of extracting money from family members have increased lately,” says Giorgi Khaindrava, Minister of Conflict Negotiation.  “These incidents aggravate the extreme tension of the situation in the region and impede constructive dialogue and the rebuilding of trust between the Georgian and Abkhaz people.  Keeping up the peace process, and all of this is within Georgian as well as Abkhaz interests.”
Giorgi Khaindrava sent an official letter on this issue to the special envoy of the UN General Secretary, the group of fellow countries of the UN Secretary General, and to the UNHCR.
In his address the Minister highlighted that a constructive international politics component should be added to the peacemaking process, and that a human rights office should be opened in Gali, which will contribute to the improvement of the situation not only in Gali, but in the rest of the region as well.
The State Minister expressed his hope that international organizations will pay more interest to these types of incidents and will encourage creating more secure and better living conditions for the civilian population of the Gali region.