ბავშვთა სოციალური ადაპტაციის ცენტრი გაიხსნა
ჟურნალისტებთან საუბრისას მან აღნიშნა, რომ მიუსაფარ ბავშვთა პრობლემა ყველაზე მეტად აქტუალური დედაქალაქისთვისაა. „უსახლკარო ბავშვების უმრავლესობა ტოქსიკომანები არიან, ოჯახების ან დამნაშავეობრივი დაჯგუფებების დავალებით ისინი ხშირად წვრილი კრიმინალებით არიან დაკავებულები“, _ თქვა მან.
ცენტრი 6 თვით შეინახავს უზედამხედველო ბავშვებს, ხოლო შემდეგ ცენტრის ხელმძღვანელები მათ ან ოჯახებში დააბრუნებენ, ან ბავშვთა სახლებში გააგზავნიან.
ცენტრში დიდი ყურადღება დაეთმობა მისი აღსაზრდელების მენტალიტეტისა და ფიზიკური მდგომარეობის შესწავლას და აუცილებლობის შემთხვევაში, მათ შესაბამისად დაეხმარებიან.
ცენტრი გაიხსნა პროგრამა „თავშესაფარი უსახლკარო ბავშვებისთვის“ ფარგლებში, მისი განვითარებისთვის 2005 წლის თბილისის ბიუჯეტში 200 ათასი ლარია გამოყოფილი.

Social Adaptation Center for Children has been Opened
Tbilisi. June 1, 2005. MediaNews. The first Social Adaptation Center for Children has been opened in Tbilisi.
President Saakashvili was present at the opening ceremony of the center, telling journalists that the problem of homeless children is especially serious in the capital. “The majority of homeless kids are drug addicts and inspired by their families or criminal groups, they frequently commit minor crimes,” said the President.
The Center will provide temporary shelter to homeless children for up to 6 months and after this period, they will either be returned to their families or sent to orphanages.
Special care will be provided to study the mental as well as physical conditions of these kids. If needed, adequate assistance will then be provided to them.
The center has been opened under the “Shelter for Homeless Kids” project, with a 2005 development budget of 200.000 GEL.