HRIDC გმობს ხელისუფლების “მხედრიონიზაციას”
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი შეშფოთებას გამოთქვამს საქართველოში უკანასკნელ ხანებში ანტი დემოკრატიული ტენდენციების გაძლიერების და ადამიანის უფლებათა დარღვევების ფაქტების გახშირებასთან დაკავშირებით.
ცენტრის აღშფოთება გამოიწვია 2005 წლის 16 ივნისს ქ. თბილისში, კაფე “ნიკალაში” განხორციელებულმა ოპერაციამ, რომელიც ფინანსურმა პოლიციამ შესაძლო ფინანსური დარღვევების გამოვლენის მიზნით მოაწყო.
აუსსც აღნიშნულ ფაქტს მიიჩნევს საზოგადოების დაშინების და ტერორიზების კიდევ ერთ მცდელობად. სამწუხაროდ ხელისუფლების წარმომადგენელთა ქმედებები სულ უფრო და უფრო ემსგავსება ავადსახსენებელი “მხედრიონის” საქმიანობის მეთოდებს და უმაღლესი ხელისუფლება რეალურად არაფერს აკეთებს სიტუაციის გამოსასწორებლად. მომხდარი ფაქტი კიდევ ერთხელ მეტყველებს იმ ტენდენციაზე, რომ სახელმწიფო სტრუქტურების “მხედრიონიზაცია” უკვე შორსწასული პროცესია და საქართველოს ყოველდღიურად უახლოვდება ლათინური ამერიკის და აფრიკის სახელმწიფოების რეჟიმებს. სამწუხაროა ის ფაქტიც, რომ ტელეკომპანია “რუსთავი2”-ის, რბილად რომ ვთქვათ, გაუგებარი პოზიცია, როდესაც პირდაპირ ეთერში გადასცემდნენ წინასწარ მხოლოდ მათთვის ცნობილ ფაქტს,  თანაც ეს აქცია მაინცდამაინც დაემთხვა 9 საათიანი საინფორმაციო გადაცემის დაწყების დროს, რითაც კიდევ ერთხელ დადასტურდა რომ ხელისუფლება ტერორის ატმოსფეროს, მოქალაქეთა და ბიზნესმენთა დაშინებას მსგავსი ქმედებებით ახორციელებს.
აუსსც მოითხოვს ფინანსური პოლიციის ხელმძღვანელობის პასუხისმგებლობის საკითხის დასმას აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით.

HRIDC Denounces “Mkhedrionization” of the Government
The Human Rights Information and Documentation Centre expresses its deep concern on the anti-democratic wave spread recently and the facts of human rights violations.
The cause of the concern of the centre was instigated by the special operation conducted in the fast-food network “Nikala” on 16 June which was carried out by the masked agents of the financial police received with the aim of uncovering financial violations of the above-mentioned restaurant.
The HRIDC considers that it is yet another attempt to scare the public and terrorize them. Unfortunately the actions of the governmental representative more and more resemble the notorious methods used by “Mkhedrioni” and the executive Government is not doing anything to remedy the situation. The noted fact once more testifies that “mkhedrionisation” of the governmental structures is far-gone process and day by day Georgia is approaching Latin American and African regimes. Besides, it is regrettable that once democratic and truly objective TV Company “Rustavi2” now assumes an ambiguous stance (position) and airs live in the prime-time at 9 pm the special operation. It is obvious that the TV Company was notified in advance about the planned operation. This testifies once again that the government is trying to spread the atmosphere of terror, and scares public and businessmen by doing these kinds of activities.
The Human Rights Information and Documentation Centre demands that the management of the Financial Police should be held responsible for conducting such operation.