სახალხო დამცველის აპარატი ჯარში რეგულარულ მონიტორინგს ვერ ახორციელებს
სტატისტიკური მონაცემებით, 2005 წლის მაისსა და ივნისში ჯარისკაცთა სიკვდილიანობის ხუთი შემთხვევა დაფიქსირდა. მათ შორის ერთი ფილტვების დაავადებით გარდაიცვალა, ხოლო ოთხმა რიგითმა გაურკვეველ ვითარებაში თვითმკვლელობით დაასრულა სიცოცხლე.
სახალხო დამცველის აპარატში საჯარისო ნაწილების გასაკონტროლებლად შექმნილი 25-კაციანი ჯგუფი მოქმედებს, თუმცა ეს ჯგუფი მხოლოდ სპეციალური შეტყობინების საფუძველზე ახდენს რეაგირებას.
„უკანასკნელ პერიოდში ქართულ ჯარში სიკვდილიანობის რიცხვმა მოიმატა. სახალხო დამცველის აპარატი რეგულარულ მონიტორინგს ვერ ახორციელებს, თუმცა მკაცრ რეაგირებას ახდენს შემოსულ შეტყობინებებზე“, - განაცხადა „მედიანიუსთან“ საუბარში სახალხო დამცველის მოადგილემ ბაჩო ახალაიამ.

Public Defense Machinery is unable to do Permanent Monitoring in the Army
According to the statistics in May and June, 2005 there were 5 incidents of the deaths of soldiers. One of them died because of a lungs sickness and other four soldiers committed suicides in vague environment.
Group of 25 people is operating at Public Defender’s office to control army divisions but this group acts only upon basis of specific phone calls.
“Number of deaths in Georgian army currently has gone up. Public Defender’s office can’t maintain permanent monitoring in the arm divisions, but on the other hand, it gives effective and strict reaction towards received calls”,- said deputy of Public Defender, Bacho Axalaia when interviewed by ‘Media News’.