პოლიციას უკანონო დაკავებაში ადანაშაულებენ
თბილისი.16.08.05.მედიანიუსი. „თავისუფლების ინსტიტუტის“ წევრის თეა თუთბერიძის  განცხადებით, შიდა ქართლის შინაგან საქმეთა სამმართველოს თანამშრომლებმა თორმეტი ადამიანი უკანონოდ დააკავეს და ადვოკატებთან შეხვედრის საშუალებას დიდი ხნის მანძილზე არ აძლევდნენ.
„ამის გამო, მე და ადვოკატებს ღამის თორმეტ საათზე მოგვიწია გორში ჩასვლა. ჩვენი ჩასვლის მომენტისთვის დაკავებულების გარკვეული რაოდენობა გაუშვეს და უკანონო პატიმრობაში მხოლოდ ორი კაცი დარჩა“, _ აღნიშნა თუთბერიძემ დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე.
თუთბერიძის თქმით, სამხარეო სამმართველოს უფროსი ვლადიმერ ჯუღელი მათ უმტკიცებდა, რომ ზემოხსენებული ორი პირი საკუთარი ნებით იმყოფებოდა პოლიციის შენობაში და მათ არც ადვოკატებთან შეხვედრა მოუთხოვიათ.
„საბოლოოდ, ეს ორი პიროვნება გაუშვეს, მაგრამ ჯუღელის მითითებით ისინი ჩასხდნენ მანქანაში და იქაურობას გაეცალნენ, რათა ჩვენ არ დაგვლაპარაკებოდნენ“, - განაცხადა თეა თუთბერიძემ.

Police Blamed in Arbitrary Detention
Tbilisi. 16.08.05. Media News. According to the information of Thea Tutberidze, member of the NGO “Liberty Institute” employees of the Interior Ministry of Shida Kartli have detained illegally 12 persons who were deprived from the access to lawyer for a long time.
“We had to go to Gori (city in Shida Kartli) at 12p.m. for that reason. Some of the detainees were released by our arrival and only 2 of them were in detention”- mentioned Thea Tutberidze at the press-conference.
According to her, Vladimer Jugeli, the head of the regional police department claimed that those mentioned two persons were in police pre-detention department by their own will and did not demand the access to the lawyers.
“Finally those two persons were released but according to Jugeli directives, they sat in the car not saying any word o us”.