საქართველოს მოსახლეობის თითქმის ნახევარი სიღარიბის ზღვარს მიღმა ცხოვრობს
თბილისი.27.09.05.მედიანიუსი. მსოფლიო ბანკის ახალ ანგარიშში, სახელწოდებით “ათასწლეულის განვითარების მიზნები: ევროპისა და ცენტრალური აზიის პროგრესი და პერსპექტივები” ნათქვამია, რომ საქართველოს მოსახლეობის თითქმის ნახევარი სიღარიბის ზღვარს მიღმა ცხოვრობს.
ასეთია რუსეთში მოსახლეობის 20 პროცენტი, ყაზახეთში კი _ 10 პროცენტი. მსოფლიო ბანკის ანგარიშის მიხედვით, აზერბაიჯანის გარდა, ამ სივრცეში ვერცერთი სახელმწიფო ვერ შეძლებს 2015 წლამდე სიღარიბის დონის ორჯერ შემცირებას.
მსოფლიო ბანკი ეკონომიკური განვითარების სექტორის უფროსი არუპ ბანერჯი აცხადებს, რომ აღმოსავლეთ ევროპისა და ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში შიდსის და ტუპერკულიოზის ეპიდემია ინტენსიურად ვრცელდება. მისი თქმით, უხარისხო სასმელი წყალი, რომელსაც ამ ქვეყნებში იყენებენ, ჯანმრთელობისთვის მეტად საშიშია. სომხეთის, მოლდოვას, სერბიისა და ჩერნოგორიის უმრავლეს ოჯახს წყალი დღეში 2-4 საათი მიეწოდება.
მსოფლიო ბანკის ანგარიშში ასევე წერია, რომ დამაიმედებელი მდგომარეობაა მოსახლეობის განათლებისა და სქესთა თანასწორობის საკითხებთან დაკავშირებით. მსოფლიო ბანკი ამას საბჭოთა ეპოქის დადებით მემკვიდრეობად აფასებს.

Almost the half of Georgian Citizens Live at the Edge of the Poverty
27/09/05, “Media News” – According to the report “The Perspectives of Europe and Central Asia” by the World Bank, half of the inhabitants of Georgia live in poverty. 20% of Russians and 10% of Kazakhs are in the same situation. The authors of the report think that Azerbaijan is the only country in this region, which was able to reduce the level of poverty by two.
The head of the Economic Sector of the World Bank Arup Barenji, says that deceases like HIV and Tuberculoses are spreading across Eastern European and the Post Soviet countries and that the drinking water, which is of bad quality, is dangerous to health. The majority of the people in Armenia, Moldova, Serbia and Montenegro have access to drinking water only for 2-4 hours a day.
The state of Education and Gender Equality gives hopeful expectations. The World Bank finds that this is the positive heritage of the Soviet Union.