სასამართლოს აიძულებენ, ერთი ბოთლი ლუდისმიმთვისებელი ციხეში ჩასვას
თიანეთის მკვიდრმა დავით ბერიკიშვილმა 2004 წლის აგვისტოში გადაწყვიტა ლუდი დაელია, მაღაზიის გამყიდველმა მის მოთხოვნაზე ვალად მიეცათ ერთი ბოთლი ლუდი უარით უპასუხა რის შემდეგაც, დავით ბერიკიშვილმა გამყიდველის ნების საწინააღმდეგოდ გამოაღო მაცივარი და დაეუფლა ერთ ბოთლ ლუდს.
ეს ქმედება პოლიციამ, გამოძიებამ და პროკურატურამ შეაფასა, როგორც განსაკუთრებით მძიმე სისხლის სამართლის დანაშაული და დავით ბერიკიშვილს წარუდგინეს ბრალდება გათვალისიწნებული  სსკ 178-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, რაც გულისხმობს ძარცვას და ისჯება პატიმრობით ოთხიდან თორმეტ წლამდე.
მიუხევადად იმისა, რომ მიყენებული ზიანი ბერიკიშვილმა მეორე დღესვე აანაზღაურა, გამოძიებამ და პროკურატურამ საქმე სასამართლომდე მაინც მიიტანა და, რამდენადაც გასაკვირი არ უნდა იყოს, სახელმწიფო ბრალმდებელმა ბერიკიშვილისათვის სასჯელად თერთმეტი წლით დაპატიმრება მოითხოვა.
დავით ბერიკიშვილის ადვოკატი არჩილ ჩოფიკაშვილი აღნიშნავს, რომ “ბრალდების მხარე კურიოზულ სიტუაციაში აღმოჩნდა”. მისი მტკიცებით პროკურატურა ამ მდგომარეობიდან გამოსვლას სასამართლოზე ზეწოლით ცდილობს, რასაც მორიგი უსამართლო ქმედებები მოყვება.
დაცვის მხარემ სარჩელი სააპელაციო სასამართლოში შეიტანა. სააპელაციო კოლეგიის თავმჯდომარე მაია მწარიაშვილი არ დაეთანხმა გამამტყუნებელ განაჩენს და წარმოადგინა დასაბუთებული განსხვავებული აზრი. კოლეგიის ორმა წევრმა მაია ოშხარელმა და რუსუდან ჭანტურიძემ კი სამწუხაროდ ვერ გაუძლეს პროკურატურის ზეწოლას და ბერიკიშვილი 4-წლიანი პატიმრობისათვის გაწირეს.
თუმცა პროკურატურის ამბიციას საზღვარი არ აღმოაჩნდა და ბრალდებამ  უზენაეს სასამართლოს მიმართა საჩივრით, რომლითაც მოითხოვა სასჯელის დამძიმება 11 წლამდე.
2005 წლის 11 ოქტომბერს უზენაესი სასამართლო განიხილავს აღნიშნულ საქმეს და საბოლოო სიტყვა საქმეზე მას ეკუთვნის.

Court under Pressure to Imprison the Thief of One Bottle of Beer
In August 2005 David Berikishvili, an inhabitant of Tianeti, decided to have a bottle of beer. As he did not have any money with him, he asked the salesperson to borrow him one beer. The salesperson refused him and David Berikashvili took a bottle from the refrigerator without permission.
The police, investigation and Prosecutor’s Office considered the fact as a severe crime and charged him with Article 178, paragraph 3 of the Criminal Code, which provides for a punishment of three to eleven years of imprisonment.
Despite the fact that Berikishvili paid the price of the beer the day after, the investigation and Prosecutor’s Office did not drop the case against the “criminal”. The court sentenced Berikishvili to 11 years of imprisonment.
Berikishvili’s lawyer Achil Chopikashvili says: “The prosecutors were put in a ridiculous situation. The only way to handle the problem was to pressurize the court.”
Berikishvili’s lawyers appealed to the higher court. The chief of the Appellate Chamber Maya Mtsiriashvili opposed the verdict, but the two other members, who were probably threatened by the prosecutors, agreed with the previous verdict. The Court of Appeal sentenced Berikishvili to 4 years of imprisonment. This was not enough for the Prosecutor’s Office though and it has brought an appeal to the Supreme Court. The prosecutors demand to sentence Berikishvili to 11 years of imprisonment.