ავარიული შენობის მცხოვრებნი სხვაგან გადასახლებას ითხოვენ
თბილისი.17.10.05.მედიანიუსი. დღეს სოლოლაკში (თბილისი) დადიანის ქუჩის მოსახლეობამ საპროტესტო აქცია გამართა. დადიანის ქ. #22-ში მცხოვრებნი საცხოვრებლად სხვა შენობაში გადასვლას ითხოვენ.
1905 წელს აშენებული ორსართულიანი სახლი, სადაც 13 ოჯახი ცხოვრობს, დანგრევის პირასაა. დანგრეულია შენობის ფასადი, დაზიანებულია ჭერი. აღნიშნულ შენობას ისტორიული ძეგლის სტატუსი აქვს მინიჭებული და კულტურის სამინისტროს კუთვნილებაა.
"სადაც კი შეიძლებოდა, ყველა ინსტანციაში დავსვით ჩვენი სხვა შენობაში გადაყვანის საკითხი. მერიისგან პირობაც კი მივიღეთ, რომ ლერმონტოვის #8-ში გადაგვიყვანდნენ, მაგრამ პრობლემის მოგვარებას ბოლო არ უჩანს. არავინ იცის, როდის ჩამოინგრევა  ეს შენობა. ხომ შეიძლება ისეთი რამ მოხდეს, რასაც ვეღარავინ უშველის", _ განაცხადა აქციის მონაწილემ გიორგი ცქიტიშვილმა.
მთაწმინდა-კრწანისის რაიონის გამგებლის კახა გურულის განცხადებით, აღნიშნული შენობა აღდგენასა და გამაგრებას აღარ ექვემდებარება. "ვინაიდან ის ისტორიული ძეგლია, ეს პრობლემა კულტურის, ძეგლთა დაცვისა დ სპორტის სამინისტრომ უნდა მოაგვაროს", - განუცხადა "მედიანიუსს" კახა გურულმა.

Inhabitants of Delapidated Building Demand to Move to other Place
17/10/05. „Media News“ – Inhabitants of the Dadiani street have held a demonstration in the Sololaki district in Tbilisi. They demanded to be moved to another building.
The two story building, where 13 family lives, was built in 1905 and is the property of the Ministry of Culture, as it is classified as "cultural heritage".
"We asked for help at all responsible bodies. The Municipality promised to move us to  Lermontov street no. 8, but we are still here. Nobody knows when this building is going to collapse. This may end with fatallities.“- said one of the protesters.
According to the manager of the Mtatsminda-Krtsanisi region Kakha Guruli, it is impossible to reconstruct the building. "It is a cultural heritage site and therefore under the responsibility of the Ministry of Culture,“- said Guruli.