დევნილებს ტრეფიკინგის პრობლემა გააცნეს
თბილისი.17.10.05.მედიანიუსი. ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი ტრეფიკინგის შესახებ საზოგადოების ინფორმირების კამპანიას კვლავაც აგრძელებს.
პროექტის ფარგლებში _ "შეწყდეს ტრეფიკინგი" _ ცენტრმა სემინარი დღეს დევნილთა და იძულებით გადაადგილებული პირებისთვის გამართა.
სემინარს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მრჩეველი და ტრეფიკინგთან ბრძოლის უწყებათაშორისო კომისიის წევრი ალექსანდრე ნალბანდოვი უძღვებოდა. ამ პროექტს ცენტრი ბერძნულ ორგანიზაციასთან _ "მშვიდობის, კვლევის და მოქმედების ცენტრთან" ერთად 2005 წლის თებერვლიდან ახორციელებს.
პროექტი 2006 წლის ბოლოს დასრულდება. როგორც ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა განაცხადა, პროგრამას საბერძნეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო აფინანსებს.
ბერძნული მხარე ქართული საზოგადოების ინფორმირებით ტრეფიკინგის თაობაზე თავად არის დაინტერესებული. ამის მიზეზი ის არის, რომ საბერძნეთში ემიგრირებულ ქართველთა რიცხვმა, არაოფიციალური მონაცემებით, 200 000-ს მიაღწია. მათ შორის ბევრი არალეგალური ემიგრანტია. მსოფლიო პრაქტიკით კი ტრეფიკინგის მსხვერპლთა უმრავლესობას სწორედ არალეგალური ემიგრანტები შეადგენენ.
როგორც უჩა ნანუაშვილი აღნიშნავს, ქართულ საზოგადოებას ბოლომდე არ აქვს გაცნობიერებული ტრეფიკინგის საფრთხე. საზოგადოების ინფორმირების მიზნით, ცენტრმა სემინარები რამდენიმე სამიზნე ჯგუფს უკვე ჩაუტარა, მათ შორის, სტუდენტებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს. მსგავსი სემინარები სხვადასხვა სოციალურ ჯგუფებთან უახლოეს მომავალშიც იგეგმება.
არაოფიციალური ინფორმაციით, ბოლო ხუთ წელიწადში საქართველოში ტრეფიკინგის 500-ზე მეტი შემთხვევა აღინუსხა. თუმცა, უჩა ნანუაშვილის თქმით, რეალური რიცხვი გაცილებით მაღალია.

Internally Displaced People Need to be Informed about Trafficking
Within the framework of the project ‚Stop Trafficking – StopNow’, the HRIDC has organized a seminar for internally displaced people and refugees about trafficking related issues on the 17th of October 2005.
Mr. Alexander Nalbandov, Advisor of the National Security Council and a member of the Interinstitutional Commission against Trafficking conducted the seminar. The Human Rights Information and Documentation Centre is implementing this project together with the Greek Centre of Research and Action on Peace (KEDE) from February 2005. The evaluation of the project will take place at the end of 2006. The project is financed by the Ministry of Foreign Affairs of Greece. Greece is trying to inform Georgian society about trafficking, as the number of Georgian imigrants to their country has risen to 200.000. Most of them live in the country illegally. Statistics show that the majority of the victims of trafficking are from this risk-group.
According to Ucha Nanuashvili, the executive director of the HRIDC, Georgians are still not well-informed about this problem. The Centre has already organized several informative seminars for different target groups and will organize more of these in the nearest future.
Unnoficially, more then 500 cases of trafficking were registered in Georgia in the last five years, but accordint to Ucha Nanuashvili, the real number is much more higher.