სომხური მოსახლეობა მარნეულის რაიონში მიწის წართმევას აპროტესტებს
თბილისი.19.10.05.მედიანიუსი. ქართველ-სომეხთა გაერთიანება „ნორ სერუნდი“ მარნეულის რაიონში ეთნიკური შუღლის გაღვივების საფრთხეს ხედავს.
როგორც გაერთიანების თანათავმჯდომარე მარიამ მიქოიანმა დღევანდელ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რამდენიმე დღის წინ გაერთიანებას მარნეულის რაიონის სოფელ კუდროს სომხურმა მოსახლეობამ მიმართა. მათი თქმით, 38,5 ჰექტარი სასოფლო სამეურნეო მიწის ნაკვეთი, რომელიც მათ 12 წლის წინ იჯარით აიღეს, ეროვნებით ქართველ კერძო პირზე უკანონოდ გასხვისდა.
„ამ სოფელში 30 სომხური ოჯახი ცხოვრობს. მათი შემოსავლის ერთადერთი წყარო ეს მიწის ნაკვეთია. მოსახლეობამ გაარკვია, რომ მიწის გადაცემაზე ტენდერი ისე საიდუმლოდ ჩატარებულა, ამის შესახებ ინფორმირებული სოფლის საკრებულოც კი არ ყოფილა“, _ ამბობს მარიამ მიქოიანი.
მისივე თქმით, ამ ფაქტზე რეაგირება ჯერჯერობით მარნეულის რაიონის გამგეობას არ მოუხდენია. გაერთიანება აპირებს თხოვნით მიმართოს საქართველოს პრეზიდენტს, რათა ამ პრობლემით და მისი სამართლებრივი გადაჭრით დაინტერესდეს.
ორგანიზაციაში შიშობენ, რომ წამოჭრილი პრობლემისადმი ხელისუფლების უყურადღებობამ შესაძლოა რაიონში ეთნიკურ დაპირისპირებამდე მიგვიყვანოს.

17:45, Monday, 20.05.2013
19/10/05 “Media News” – The Union of Armenian-Georgian Citizens “Nor Serund” is afraid of ethnic tensions in the Marneuli region.
According to the head of the union Mariam Mikoyan, the Armenian inhabitants of the village Kudro have asked them for help. They said that the 38.5-hectares of land they have rented 12 years ago have been traded away to an unknown Georgian.
“30 Armenian families live in this village and these lands provide them with their only income. The auction for selling the lands was held behind closed doors and nobody was informed about it,”- said Mikoyan.
The official organs of the Marneuli Region have not commented on the fact yet. Union “Nor Serund” is going to write a petition to President Mikheil Saakashvili with the request to solve this problem.
The members of the organization are afraid that if the issue is not regulated, it may lead to ethnic problems in the region.