აფხაზურ ჯარზე უარის გამო ქართველი ახალგაზრდა ცემით მოკლეს
დანიელ წურწუმია სოფელ გაგიდას მკვიდრი იყო, საიდანაც ის აფხაზურმა 60-კაციანმა შეიარაღებულმა ჯგუფმა სოხუმში გაიტაცა. წურწუმია იქ ე.წ. აფხაზურ ჯარში იძულებით გაიწვიეს. ფიცის მიღებაზე უარის თქმის გამო, იგი სასტიკად სცემეს, რის შედეგადაც გარდაიცვალა.
ამასთან დაკავშირებით, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა სპეციალური განცხადება, რომელშიც ნათქვამია, რომ აფხაზეთში და განსაკუთრებით გალის რაიონში დსთ-ს სამშვიდობო ძალების მიერ კონტროლირებად ზონაში მასობრივი ხასიათი მიიღო ეთნიკური ქართველების უფლებების დარღვევამ.
“აღნიშნული ფაქტი კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ დსთ-ს სამშვიდობო ძალები ვერ ან არ ასრულებენ მათზე მანდატით დაკისრებულ ვალდებულებებს ადგილობრივი მოსახლეობის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად და სრულ უმოქმედობას იჩენენ მათ თვალწინ მომხდარ ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევების ფაქტებზე”, _ ნათქვამია განცხადებაში.

Georgian Man Killed, because of Refusing Service in Abkhaz Army
06/11/05, “Media News” – The 21 year-old Georgian Daniel Tsurtsumia from Gali, was beaten to death in Abkhazia. Several days ago, an armed Abkhazian group kidnapped him from his house and demanded from Tsurtsumia to serve in the so-called “Abkhazian Army”. Daniel Tsurtsumia refused.
The Ministry of Foreign Affairs of Georgian made a special statement about this fact. According to the statement, the violation of human rights of ethnic Georgians is increasing in the Gali region which is controlled by Russian peacekeepers,.
“The fact once more confirms that Russian peacekeepers are not able to perform their duties of protecting the rights of the Georgian population”, - is said in the statement.