დევნილებმა სახელმწიფო კანცელარიასთან ქუჩის გადაკეტვა სცადეს
თბილისი.13.12.05.მედიანიუსი. სახელმწიფო კანცელარიასთან თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე სასტუმროებში განსახლებული დევნილებმა საპროტესტო აქცია გამართეს. დევნილები ელექტროენერგიის გათიშვას აპროტესტებენ. მათ დენი დავალიანების გამო უკვე 12 დღეა არ მიეწოდება.
როგორც "მედიანიუსს" სადისტრიბუციო კომპანია "თელასის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში განუცხადეს, ამ ეტაპზე დევნილებით განსახლებული 200 ობიექტი ელექტროენერგიის გარეშეა დარჩენილი. ამის მიზეზი მათ მიერ ლიმიტით გათვალისწინებული ელექტოენერგიის მოხმარების გადაჭარბება გახდა.
"სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დევნილების მიერ მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასური იფარება. ყოველ თვე ამისთვის 600 ათასი ლარია განსაზღვრული. 2005 წლის ნოემბერში დევნილებმა ლიმიტს 450 ათასი ლარით გადააჭარბეს. მათ ამ თანხის გადახდა არ სურთ და არც მოლაპარაკებებზე მიდიან. `თელასი" იჩენს კეთილ ნებას და დევნილებს ვალის დაფარვის გრაფიკს სთავაზობს", - განუცხადა "მედიანიუსს" ვალერი ფანცულაიამ.
სახელმწიფო კანცელარიასთან დევნილებმა დღეს ქუჩის გადაკეტვაც სცადეს, რაც საპატრულო პოლიციამ აღკვეთა. აქციის მონაწილეებს კონფლიქტების მოგვარების საკითხში სახელმწიფო მინისტრი გიორგი ხაინდრავა შეხვდა და დაპირდა, რომ მათ პრობლემას პრემიერ-მინისტრს გააცნობდა.

IDPs Tried to Block Street in Front of State Chancellery
13.12.2005, “Media News” –IDPs living in the territory of the Tbilisi sea, held a protest in front of the State Chancellery of Georgia. They protested against the fact that their electricity was switched off more than a year ago because of incurred debts.
According to representatives of the Telasi Public Relations Department, two hundred spots are left without electricity now.
“The fee for their electricity is covered from the state budget, 600 thousand Lari is available for this every month. The IDPs have exceeded this limit by an amount of 450 thousand Lari in November 2005. They do not want to pay this money or have a meeting with Telasi. We agree to give them a schedule for paying the bills over time,”- said Valery Pantsulaia.
The protesters tried to block the street in front of the State Chancellery, but their effort was suppressed by the police patrol. The State Minister of Conflict Resolutions George Khaindrava met the protesters and promised them to inform the Prime Minister about their problem.