სასტიკად ნაცემი ჯარისკაცის საქმეზე მოკვლევა დაიწყო
თბილისი.12.01.06.მედიანიუსი. ახალციხის სამხედრო ნაწილის საარტილერიო ბატალიონის რიგითი, სასტიკად ნაცემი ვალერი სარიშვილი მკურნალობის ინტენსიურ კურსს სამხედრო ჰოსპიტალში გადის. საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციით‚ აქ იგი 11 იანვარს გადაიყვანეს. მანამდე ის აკადემიკოს ოთარ ღუდუშაურის სახელობის ეროვნულ სამედიცინო ცენტრში‚ ტვინის შერყევის დიაგნოზითა და სხვა დაზიანებებით იყო მოთავსებული.
სარიშვილის ადვოკატის განცხადებით‚ გასული წლის ნოემბერის ბოლოდან მოყოლებული‚ სამხედრო ნაწილში მომსახურე სხვა რიგითი ჯარისკაცები მას მუდმივად ჩაგრავდნენ და ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებდნენ. ამის შედეგად სარიშვილმა რამდენჯერმე დატოვა ნაწილი‚ თუმცა‚ მამისა და ოჯახის წევრების რჩევით‚ ის კვლავ ნაწილში ბრუნდებოდა. 8 იანვარს ფულის გამოძალვის მიზნით‚ იგი სცემეს და კისერზე დანა მიადეს. იმ შემთხვევაში‚ თუკი ე.წ. საერთო ხაზინისთვის (“ობშიაკისთვის”) სარიშვილი ოჯახიდან ფულს ვერ მიიღებდა‚ მოძალადეები ჩამოხრჩობით დაემუქრნენ.
ადვოკატის თქმით‚ რიგითის ცემის ფაქტს სამხედრო ნაწილის ოფიცერიც შეესწრო‚ თუმცა‚ მას მომხდარზე რეაგირება არ მოუხდენია და არც ინციდენტში ჩარეულა. ნაცემი სარიშვილი სამხედრო ნაწილიდან გაიქცა. მძიმე მდგომარეობაში მყოფი რიგითი უცნობმა პირებმა საავტომობილო გზაზე იპოვეს და ღუდუშაურის კლინიკაში გადაიყვანეს.
სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა კლინიკაში იგი ცხელი ხაზით შესული ინფორმაციის საფუძველზე‚ 9 იანვარს მოინახულეს. როგორც სახალხო დამცველის აპარატში აცხადებენ‚ გამოძიების მსვლელობას თვალყურს პირადად სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი მიადევნებს.

Investigation of the Case of Beating the Soldier Up, Has Started
12.01.2006, “Media News” – The private of Artillery Battalion of Akhaltsikhe Military Devision Valery Sarishvili, who was beaten up, went into intensive treatment in the Military hospital. According to the Ombudman’s Office, he was transferred there on the 11th of January from the Clinic of Ac. Otar Ghudushauri.
The lawyer of Sarishvili said that since November 2005, the soldiers in the battalion abused him physically and morally all the time, followed by several attempts from Sarishvili to leave the battalion. But after the pressure from his family members, he was returning back. On the 8th of January, the soldiers threatened him with a knife and demanded to bring money from his family for the prisoners.
The lawyer says that an officer of the Military Division saw the attack on the private Sarishvili, but did not react on it. After the incident Sarishvili escaped from the battalion. He was discovered on the highway covered in blood and was transferred to the Clinic.
The staff of the Ombudsman’s Office received the information from the hotline and visited Sarishvili in the Clinic. The investigation will be conducted under Ombudsman’s private control.