ჯანდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსნები ჩაქვში ნაღმზე აფეთქებულებს დაემუქრნენ
2004 წლის 21 აგვისტოს დაბა ჩაქვში, სასტუმრო “ოაზისის” ტერიტორიაზე ქვიშაში ჩამონტაჟებულ ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმზე აფეთქდა ავტომობილი, რის შედეგადაც ორმა ახალგაზრდამ ჯანმრთელობისა და სხეულის მძიმე დაზიანებები მიიღეს.
აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით, უშიშროების სამინისტროს მიერ მეორე დღესვე აღიძრა საქმე სისხლის სამართლის 236-ე მუხლის პირველი ნაწილით (ცეცხლსასროლი იარაღის, საბრძოლო მასალის, ფეთქებადი ნივთიერების შეძენა-შენახვა; მათი მართლსაწინააღმდეგო დამზადება, გადაზიდვა, გაგზავნა ან გასაღება).
მართალია, მაშინ რევოლუციით მოსული ხელისუფლება მთელი ბრალდების ტვირთს აჭარის ლიდერ ასლან აბაშიძეს აკისრებდა, მაგრამ საბოლოოდ, უშიშროების სამინისტრომ ვერ დაადგინა ვინ იყო ამ საქმეში დამნაშავე და ბრალდებულის დაუდგენლობის გამო საქმის წარმოება შეაჩერა.
ნაღმზე აფეთქებით 22 წლის ვართაზარ ეგიზარიანმა ორივე ფეხი დაკარგა, აშოტ სურმალიანმა კი თვალი და ერთი ფეხი. მართალია, ვერ დადგინდა, ვინ იყო უშუალო დამნაშავე და ნაღმების უშუალო ჩამდები, მაგრამ  საქართველოს კონსტიტუციიდან და სამოქალაქო კოდექსიდან გამომდინარე, სახელმწიფო ვალდებულია, აანაზღაუროს დაზარალებულებისათვის მიყენებული ზიანი.
ზიანის ანაზღაურებაზე პასუხისმგებელია შინაგან საქმეთა სამინისტრო. ამის ერთ-ერთი მტკიცებულებაა, აჭარის უშიშროების მინისტრ აკაკი ცინცაძის მიერ გაზეთ “ალიასათვის” მიცემული ინტერვიუ, სადაც ის აღნიშნავს: „რევოლუციის შემდეგ, შემთხვევის მიმდებარე ტერიტორიაზე ჩოლოქისა და სხვა სანაპირო ადგილებშიც დაახლოებით 128 ნაღმი ამოვიღეთ, მაგრამ როგორც ჩანს ჩვენი ნაღმის საგამოძიებო აპარატურა გარკვეულ სიღრმეებზე უძლურია.” ე.ი. იგი უშიშროების მინისტრი ადასტურებს, რომ სახელმწიფო ორგანოებისათვის ცნობილი იყო, რომ სასტუმრო “ოაზისის” მიმდებარე ტერიტორია წარმოადგენდა საშიშ ზონას. მიუხედავად ამისა, მათ არ ჩაუტარებიათ განაღმვითი სამუშაოები, არ მიუღიათ ადეკვატური ზომები მოსალოდნელი უბედური შემთხვევის თავიდან ასაცილებლად. უფრო მეტიც,   სასტუმრო “ოაზისის” მიმდებარე ტერიტორიაზე არ არსებობდა შესაბამისი გამაფრთხილებელი ნიშანიც კი, რომ აღარაფერი ვთქვათ ტერიტორიის სათანადოდ დაცვაზე.
საქმეში მოიპოვება მტკიცებულება – სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის ცნობა, რომელშიც მითითებულია, რომ ვართაზარ ეგიზარიანს დაუდგინდა I ჯგუფის ინვალიდობა უვადოდ და საჭიროებს მუდმივ მომვლელს.  სურმალიანს კი დაუდგინდა II ჯგუფის ინვალიდობა.
სამოქალაქო კოდექსის 413-ე მუხლის თანახმად, სხეულის დაზიანების ან ჯანმრთელობის ვნების მიყენების შემთხვევაში, დაზარალებულს უნდა აუნაზღაურდეს მოთხოვნილი არაქონებრივი (მორალური) ზიანი; გარდა ამისა, არსებობს “შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სოციალური დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონი, რომლის  მიხედვით,  შესაბამის სახელმწიფო ორგანოს ევალება უზრუნველყოს აღნიშნული  კატეგორიის პირი მომვლელის მომსახურებით.
ეგიზარიანმა და სურმალიანმა  ისარგებლეს მათთვის კანონით მინიჭებული უფლებით და სასამართლო წესით მოითხოვეს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მორალური ზიანისა და მომვლელის ხარჯების ანაზღაურება. მოსარჩელე ეგიზარიანის ინტერესებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ იცავენ ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” ადვოკატები ქეთევან მეხუზლა და ვანდა ჯიჯელავა. ადვოკატებმა სარჩელი აღძრეს სასამართლოში გასული წლის ივლისის თვეში. აღმაშფოთებელია, რომ ივლისის თვიდან დეღემდე, ადვოკატების მრავალი განცხადებისა და საჩივრის მიუხედავად, თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიამ ვერ მოახერხა აღნიშნულ საქმეზე პროცესის დანიშვნა, რითაც დაზარალებულს ადგება გამოუსწორებელი მორალური ზიანი.
უფრო მეტიც, რამდენიმე კვირის წინ საქართველოს ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ უარი განაცხადა  გაუწიოს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს შესაბამისი სოციალური დახმარებები. უარის მიზეზი კი გახდა, რეპორტაჟი, რომელშიც დაზარალებულმა ეგიზარიანმა განაცხადა, რომ  სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი ვერ ახერხებს მისთვის სათანადო დახმარების გაწევას.
ამ სიუჟეტის ტელევიზიით გადაცემის შემდეგ, ინვალიდ ეგიზარიანს ტელეფონით დაუკავშირდა ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის თანაშემწე მარინა ხიდაშელი და დაემუქრა, რომ მსგავსი რეპორტაჟის გამო, ის ვეღარ მიიღებდა სამინისტროდან შეპირებულ დახმარებას. მინისტრის თანაშემწეს დაავიწყდა, რომ ეგიზარიანზე გაცემული დახმარება არ იყო სამინისტროს გულმოწყალება.
ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლი” მოითხოვს შესაბამისი ორგანოების მიერ დაუყოვნებლივ მოხდეს ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსნების ქმედებების კანონიერების შესწავლა,  სასწრაფოდ დაინიშნოს სასამართლო პროცესი შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ შეტანილ სარჩელზე და რადგან მოქმედი კანონმდებლობა ცხადყოფს მოსარჩელეების მიერ სარჩელში დაყენებული მოთხოვნების საფუძვლიანობასა და სახელმწიფოს სრულ პასუხისმგებლობას, უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაში მყოფ ვართაზარ ეგიზარიანს აუნაზღაურდეს მიყენებული ზიანი.

Ministry of Health and Social Affairs Threatens Bomb Victim
On August 21st, 2004, a vehicle was blown up by an anti- tank mine, burried in sand on the grounds of Hotel ‘Oasis’, in the town of Chakvi.  Two youngsters were severely injured as a result.
The next day, the Ministry of Security started a criminal case regarding the accident, under Article 236, part I, of the criminal law.
Although the local government, which came into power during the revolution, tried hard to prove that Aslan Abashidze, former leader of Adjara, was responsible for the crime, the Ministry of Security was not able to find him guilty. As a result the Ministry of Security stopped the investigation.
The explosion caused Vartazar Egizarian, 22, to lose both his legs and Ashot Surmalian to lose a leg and his eyesight. Though it was impossible to find those responsible for planting the bomb, according to the Georgian constitution, the civil code places an obligation on the government to provide compensation for harm done to the victims.
The Ministry of Internal Affairs is responsible for giving this type of compensation. Proof of this responsibility is demonstrated by the following statement made by Akaki Tsintsadze, the Minister of Security of Adjara, during an interview with the newspaper ‘Alia’: “Since the revolution, about 128 bombs have been found and defused at the scene of the accident, near the seaside and on Choloki territory. However, it seems that our equipment has not been fully effective to some extent”.
Thus, the Minister of Security confirms that the state authorities had information that the grounds of Hotel ‘Oasis’ were unsafe. Despite this, they did not carry our any de-mining work, nor did they carry out any other preventative measures to avoid an accident occurring. Furthermore, there was lack of sufficient security at the hotel and there was not even a warning sign placed on its grounds.
Notification from the Social Insurance United State Fund provides important evidence for the legal case. The notification states that Vartazar Egizarian is categorized as having a ‘first group’ disability, needing constant care. Surmalian is diagnosed as having a ‘second group’ disability.
According to Article 413 of the Criminal Law, in the case of physical or moral harm to a person’s health, the victim of the crime should be refunded with a specified amount of money. In addition, there exist laws concerning the social care of disabled persons, which obliges state structures to provide severely disabled people with someone to care for there needs.
Egizarian and Surmalian were determined to assert their legal rights through the courts, forcing the Ministry of Internal Affairs to compensate them for the moral harm done and secure to the provision of care givers. Egizarian is represented by lawyers Ketevan Mekhuzla and Vanda Jijelava, from the organization ‘Article 42 of the Constitution’. The lawyers started the law suit last July. Despite all the applications and complaints the lawyers have filed, the Board of Administration Cases at the Tbilisi District Court, has yet to fix a date for the trial. This delay only serves to further exacerbate the moral harm already done to the victims of the crime.
Furthermore, the Ministry of Health and Social Affairs now refuses to assist the two disabled men, stopping their social assistance several weeks ago. The social assistance was cut off because of a statement made by Egizarian, arguing that the Social Insurance United State Fund did not provide them with proper assistance.
After Egizarian’s made his TV interview, Marina Khidasheli, who works for the Ministry of Health and Social Affairs, called him and threatened not to pay him the promised amount from the ministry because of the allegations he made in the interview. What Marina Khidasheli had forgotten is that this state aid was not simply charity from the Ministry; it was the Ministry’s duty to provide such aid.
The organization ‘Article 42 of the Constitution’ demands an investigation into the legality of the actions carried out against Egizarian by the authorities at the Ministry of Health and Social Affairs. They also demand that the court date of the law suit against the Ministry of Internal Affairs be set. The legislation provides fair grounds for such a suit and the government is obliged to compensate the victims for the harm caused.