ოპოზიცია მთავრობის გადადგომას ითხოვს
30 მარტს პარლამენტის წინ დაგეგმილი საპროტესტო აქცია დარბევის  გარეშე დასრულდა. აქციის ორგანიზატორებმა მოთხოვნები შეცვალეს  და მთავრობის გადადგომა და ვადამდელი საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების ჩატარება მოითხოვეს. 6 ოპოზიციური პარტია, არასამთავრობო ორგანიზაციები, მეცნიერები, პროფესორები და მოსახლეობის სხვა ფენები სამართლიან ქვეყანაში ცხოვრებაზე ოცნებობენ და  მთავრობის კრიმინალებისაგან გაწმენდას ითხოვენ.
აქციაზე დახლოებით 10 000-მდე ადამიანმა მოიყარა თავი. ის 3 საათზე დაიწყო და რეგიონების მოსახლეობა საკუთარი პლაკატებით („სამეგრელო თქვენთანაა“, „ქვემო ქართლი გიერთდებათ“; „კახეთი აქ არის“)  შეუერთდა. ვინც თბილისში ჩამოსვლა ვერ მოახერხა, ანალოგიური მოთხოვნებით აქცია რაიონებში გამართა. 30 მარტის აქცია ადრინდელისგან იმითაც განსხვავდებოდა, რომ მას სტუდენტებიც უჭერდნენ მხარს. აქციაზე არაერთი კონკრეტული მოთხოვნა გაისმა. მათ შორის იყო: პარლამენტის დათხოვნა და ახალი არჩევნების ჩატარება, პრემიერ-მინისტრის გადაყენება, შს მინისტრის თანამდებობიდან გათავისუფლება, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი სასამართლო სისტემა, უკანონოდ დაპატიმრებების მოსპობა და სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმის გამოძიება.
მართალია, აქციის მიმდებარე ტერიტორია სპეცრაზმელებითა და შეიარაღებული პოლიციელებით იყო გადაჭედილი, მაგრამ მათი გამოყენება საჭირო არ გამხდარა.  აქციის ორგანიზატორებმა ხელისუფლებას საკუთარი მოთხოვნები კიდევ ერთხელ შეახსენეს და  6 საათისთვის დაიშალნენ.
სოსო შატბერაშვილი, ლეიბორისტული პარტიის წარმომადგენელი: „ადრე ჩვენი მოთხოვნა მხოლოდ სალარო აპარატების გაუქმება იყო. ახლა კი ამ მოთხოვნას  საზოგადოების ყველა ფენის დაკვეთა დაემატა. ესენი არიან მეცნიერებათა აკადემია, მხატვართა კავშირი, მწერალთა კავშირი, ექიმები, პედაგოგები, უნივერსიტეტი.  საზოგადოების ყველა ფენის მოთხოვნაა - გადადგეს კორუმპირებული და მოღალატე ანტიქართული, ანტიხალხური და მარიონეტული ხელისუფლება. ხელისუფლებასთან დიალოგს ვითხოვდით, რაზეც სასტიკი უარი მივიღეთ.
მთავრობა საკუთარი ნებით რომ არ წავა, პატარა ბავშვისთვისაც კი ცნობილია.  ამიტომ, ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ ამ ხელისუფლების უცხოელი მფარველები დარწმუნდნენ, რომ მათი მოსვლა დესტაბილიზაციის ერთ-ერთი ფაქტორია.“
რაც შეეხება მეცნიერების მოთხოვნებს, რომლებიც აქციაზე პირველად გამოჩდნენ, ეს არის დამოუკიდებელი უმაღლესი სასწავლებლები. შოთა ვაშაკიძე, მეცნიერი:  „საკვირველია, რომ მთავრობამ თავისი პოლიტიკით  მეცნიერების ასე გაერთიანება მოახერხა. ჩვენ გვინდა, მეტი ავტონომია ჰქონდეს მეცნიერებასა და განათლებას.
მეცნიერებას პროფესიონალი უნდა მართავდეს. ის ადმინისტრაციული მართვა, რომელიც დღეს არსებობს, დამღუპველია. აბსოლუტუდრად გაურკვეველია თუ რას ემსახურება მიმდინარე  რეფორმა.  საქართველოს მომავალი საფრთხის ქვეშ არის.“
რაც შეეხება რიგით მოქალაქეებს, ისინი აცხადებენ, რომ პოლიტიკაში არ ერევიან, მხოლოდ მშვიდად ცხოვრების უფლებას ითხოვენ. ქეთევან ლომაძე: „მე მშრომელი ადამიანი ვარ. ამ მთავრობამ იმდენი ქნა, რომ მოსახლეობის უდიდესი ნაწილი უმუშევრები და მშივრები დაგვტოვა. ესეც არ ეყოთ და ადამინებს ისე ხოცავენ, თითქოს საქონლები იყვნენ. არ შეიძლება ყველგან და ყველაფერში სპეცოპერაციის ჩატარება. რამდენი უდანაშაულო ადამიანი ჩახოცეს სპეცოპერაციებისას. ასეთ პოლიციურ სახელმწიფოში ცხოვრების სურვილი ნამდვილად არ მაქვს. მშვიდ და კანონმორჩილ ქვეყანაში ცხოვრება მინდა. მიზნის მისაღწევად ხალხის პროტესტი ძალიან მნიშვნელოვანია.“
აქციის მონაწილეებმა პარლამენტის შენობის წინ მთავრობის წევრთა სურათები და ვარდების რევოლუციის სიმბოლო - ვარდი შავ ლენტებში გაახვიეს და დაწვეს. მომავალი აქცია საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის დღეს 26 მაისს დაიგეგმა. ამ დრომდე ოპოზიცია მთავრობას დასაფიქრებელ ვადას აძლევს. თავად კი რეგიონების შემოვლას და მოსახლეობის მობილიზებას აპირებს.

Opposition Wants the Government to Resign
On the 30th of March there was a meeting in front of the parliament, which ended up peacefully. The organizers changed their requests and they are demanding the parliamentary and presidential election. Six opposition parties, NGOs, scientists, professors and other citizens dream about the state where there won’t be criminals.
10.000 people gathered at the demonstration that started at 3 o’clock. The people from the regions joined them with their posters (“Samegrelo is with you,” “Qvemo Qartli is joining you,” “Kakheti is here”). Those who could not come had the similar demonstrations in the regions. For this time students joined the protest action. They had several demands: the resignation of the government, the new election, the firing of the Minister of Internal Affairs and Prime Minister, the independent court system, illegal imprisonments and they also wanted to open the case of Sandro Gvirgvliani.
There were spec stuff on the meeting, but they did not act and did not use the army. The organizers reminded the government their demands and at 6 o’clock the meeting ended up.
Soso Shatberashvili – the representative of the labor party: “The only thing we demanded it was the cancellation of cash meters. Other layers also joined us, these are scientists, doctors, teachers, writers union, university, it is anti Georgian anti social marionette government, we wanted to have the dialogue with them, but they refused. It is understandable that they won’t go willingly simply and all of us want to persuade the foreign back of our government that the government should go, their coming is equal to destabilization.”
As for scientists who were the first coming to the meeting - are independent high schools. Shota Vashakidze scientists “It is a bit surprising, the government managed to unite us. We want the autonomy in science and education, it should be governed by professionalisms; it is not understandable for me what does the reform serve with.”
As for ordinary citizens they do not want to be involved in the politics. They want to leave peacefully. Ketevan Lomidze – “I am a labor woman, the government left us without the bread and butter, not to mention the fact that they are killing people as if they are animals. How many innocent people died during the special operations!.. I don’t want to live in the police government. I want to live in the state where the law works. The protest of the people is crucial in order to achieve the aim.”
The participant of the meeting took the rose symbol of the Rose Revolution and put it in the black ribbon and burnt it. Another meeting is planned on the day of independence - 26th of May. The opposition is giving the time to the government for thinking whilst they will visit regions to mobilize people there.