პროფესიული კავშირების გაერთიანებისთვის შრომის კოდექსის პროექტი მიუღებელია
თბილისი.19.04.06.მედიანიუსი. საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანება დღეს შრომის ახალ კოდექსის პროექტს განიხილავს. „მრგვალ მაგიდაში“ მონაწილეობას საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციები და საზოგადოების ცნობილი წარმომადგენლები მიიღებენ.
პროფკავშირების წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ შრომის ახალი კოდექსი, რომელსაც საქართველოს პარლამენტი ამჟამად განიხილავს, არღვევს საწარმოო ძალებს შორის ბალანსს, უგულებელყოფს სოციალურ პარტნიორობის მნიშვნელობას და ზღუდავს დასაქმებულთათვის ევროპის სოციალური ქარტიით მინიჭებული სამოქალაქო-შრომითი უფლებების განხორციელებას.
„ის ფაქტი, რომ კანონპროექტის შემუშავებაში მონაწილება არ მიუღიათ არც სოციალურ პარტნიორებს, მათ შორის დამსაქმებელთა ასოციაციას და პროფესიულ კავშირებს, არც საზოგადოების სხვა ინტერესჯგუფებს, გვაძლევს შრომის კოდექსის აღნიშნულ ვარიანტში რადიკალური ცვლილებების შეტანის მოთხოვნის საფუძველს“, - ნათქვამია პროფკავშირების განცხადებაში.

Tbilisi, 19.04.2006, ‘Media News’ – Georgian Trade Unions will discuss the new labour code today. International and non-governmental organizations, as well as representatives from the public will attend the round table discussions.
Trade Unions think that the new labour code, discussed in Parliament, violates the balance between trade strength and labour rights by neglecting the importance of social partnership and restricting the civil-labour rights of workers, which are guaranteed by European Social Charter.
“The fact that international organizations, NGOs and interested groups from society have not participated in drafting the new labour code, gives us the right to demand radical changes to the newly proposed laws”, stated the announcement of the Trade Union.