რუსეთი გალის რაიონში სამშვიდობოთა დაღუპვის ფაქტის გახმაურებას არ აპირებდა
თბილისი.21.05.06.მედიანიუსი. 20 მაისს გალის რაიონში მომხდარი უბედური შემთხვევის შედეგად რვა რუსი მშვიდობისმყოფელი დაიღუპა.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, 20 მაისს დილის 8.30 საათზე გალში დისლოცირებული რუსი სამშვიდობოების ორი ჯავშანტრანსპორტიორი, რომლებიც სამარის დაზვერვის ბატალიონს ეკუთვნის, ზუგდიდიდან გალის რაიონის მიმართულებით სწრაფად მოძრაობდა.
ერთ-ერთი ჯავშანტრანსპორტიორი მემანქანემ ვერ დაიმორჩილა და ჯავშანმანქანა მდინარე ოჯოღორეში გადავარდა. სამხედრო მანქანაში 15 რუსი სამხედრო მოსამსახურე იმყოფებოდა, რომლებიც ნასვამ მდგომარეობაში იყვნენ და გალის რაიონში პატრულირება მოულოდნელად გადაწყვიტეს.
წინასწარი მონაცემებით, დაღუპულია რვა სამხედრო მოსამსახურე, ხოლო სამი დაშავდა.
თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, რუსეთის სამშვიდობო ძალების ხელმძღვანელობა ზემოხსენებული ფაქტის გახმაურებას მოერიდა და ავარიის ადგილის ბლოკირება მოახდინეს. მათ შემთხვევის ადგილას გაეროს მისიის წარმომადგენლებიც კი არ დაუშვეს.

Tbilisi, 21.05.06, ‘Media News’ – Eight Russian Peacekeepers died in an accident on the 20th May in the Gali Region.
According to the Ministry of Defence, two military cars from the Samara Battalion were moving at high speed from Zugidi to Gali. One of the drivers could not control his car and the vehicle along with fifteen peacekeepers fell into the river Ojoghore. The soldiers were drunk. Eight people died and three were injured during the accident.
The Georgian Ministry of Defence says that the Russian side tried to block information about the accident. They did not even let the representatives of the UN mission to the scene of the crash.