ნაცემი რევაზ ცალანი გარდაიცვალა
თბილისი.25.05.06.მედიანიუსი. 2005 წლის აგვისტოში, წინასწარი ინფორმაციით, სპეცდანიშნულების რაზმის მიერ ნაცემი რევაზ ცალანი დღეს დილით გარდაიცვალა.
გასული წლის ზაფხულში რევაზ ცალანი მესტიაში საქართველოს და უკრაინის პრეზიდენტების ჩასვლის წინ დაუმორჩილებლობის მიზეზით ოთხმა სპეცრაზმელმა უმოწყალოდ ცემა.
რევაზ ცალანის საქმით საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი და ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია დაინტერესდნენ. სოზარ სუბარი მესტიის პროკურორის პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას მოითხოვს. ამის საფუძვლად სახალხო დამცველი პროკურორის მიერ საქმისთვის დაგვიანებით გაცნობას ასახელებს. „დაზარალებული ცალანი ჩემთან საუბრისას განმარტავდა, რომ პროკურატურას მომხდარიდან ორი დღის შემდეგ მიმართა, ხოლო პროკურორი აცხადებს, რომ მხოლოდ 22 დღის შემდეგ მიმართეს. ჩვენ მოვიძიეთ დოკუმენტაცია, საიდანაც ჩანს, რომ დაზარალებული მეორე დღესვე დაუკავშირდა პროკურატურას. აქედან გამომდინარე, უნდა დადგეს ინციდენტში მონაწილე ოთხი პოლიციელის და პროკურორის პასუხისმგებლობის საქმე“, - ამბობს სოზარ სუბარი.

Tsalani Dies From Brutal Beating by Special Forces
Tbilisi. 25.05.06. Media News. This morning, Tsalani, who in August 2005 was beaten by officers with the Special Forces, finally died.
Last summer, four police officers brutally beat Tsalani after a visit by the Presidents of Georgia and Ukraine to Mestia.
The Public Defender of Georgia, Sozar Subari and the Young Lawyers Organization became interested in the incident. Sozar Subari demands that the Prosecutor in Mestia be held responsible, because he delayed looking into the case. “The victim, Tsalani, told me that he applied to the Prosecutor’s Office within 2 days of the incident. However, the Prosecutor states that he was contacted only after 22 days had passed. We found documentation proving that the victim applied to the Prosecutor’s Office two days after the beating. Thus, the four police officers and the Prosecutor must be punished”, declares Sozar Subar.