შს გურჯაანის სამმართველოს წინასწარი დაკავების საკანში ეჭვმიტანილი შიმშილობს
შს გურჯაანის სამმართველოს კრიმინალური პოლიციის თანამშრომლებმა გურჯაანის რაიონის სოფელ ჭანდარში მცხოვრები დიმიტრი ჯოხაძე 29 მაისს, ამავე სოფელში მცხოვრები, ს/ს „ჭანდრის ღვინის ქარხნის“ დირექტორთა, ძმები გია და გელა ზაკალაშვილების საჩივრის საფუძველზე დააკავეს. განმცხადებლები საჩივარში მიუთითებენ, რომ  დიმიტრი ჯოხაძე მათ ფულს სძალავდა.
დიმიტრი ჯოხაძემ „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრს“ წერილობითი განცხადებით 2006 წლის 9 მარტს მომართა, სადაც იგი პირდაპირ აღნიშნავს, რომ ბოლო დროს სერიოზული დაპირისპირება აქვს ძმებ გია და გელა ზაკალაშვილებთან. „მათთან მომივიდა სერიოზული კამათი, რა დროსაც გიორგი ზაკალაშვილი დამემუქრა, რომ იმ შემთხვევაში თუ კვლავ გავაგრძელებდი  საწარმოს ერთ-ერთი აქციონერის, გია ფურცელაძის მხარდაჭერას, რომელიც ჩემი უახლოესი მეგობარია და რომელსაც ზაკალაშვილები წლების მანძილზე არ აძლევენ საწარმოში მუშაობის საშუალებას, პოლიციას ჩემთვის წამალს ჩაადებინებდა დასაჭერად. ვითვალისწინებ რა, რომ წარსულში იყო რაღაც შემთხვევები, მინდა გაცნობოთ, რომ მე დღეს მსგავს რაღაცეებთან შეხება საერთოდ არ მაქვს და თუ აღნიშნული მუქარა სისრულეში მოიყვანეს, გთხოვთ დაიცვათ ჩემი უფლებები“,- წერს დიმიტრი ჯოხაძე განცხადებაში.
დაკავებული ამჟამად დუმილის  უფლებას იყენებს, პროტესტის ნიშნად შიმშილობს და სახალხო დამცველს დახმარებას სთხოვს. დიმიტრი ჯოხაძეს „ადამიანის უფლებათა ცენტრისა“ და „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ადვოკატები იცავენ.
„ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი“ გმობს მომხდრ ფაქტს და შესაბამის ორგანოებს სასწრაფო რეაგირებისაკენ მოუწოდებს.

Suspect in Pre-Trial Detention Goes on Hunger Strike in His Cell at Gurjaani Police Station
Officers of the Criminal Police at the Gurgaani Police Department within the Ministry of Internal Affairs, detained Dimidtri Jokhadze, aged 29.  Jokhadze, an inhabitant of the village of Chandari in the Gurjaani region, was arrested after complaints from Gela Zakalashvili and Gia Zakalashvili, both Directors of the ‘Chandari Gvino Karkhana’ (Chandari Wine Factory) joint-stock company. The pair accused Dimitri Jokhadze of blackmailing them.
Dimitri Jokhadze contacted the Human Rights Information and Documentation Center with an application on March 9th 2006, in which he states that he had a serious disagreement with the brothers - Gia and Gela Zakalashvili. “I had a serious disagreement with them; Gia Zakalashvili threatened that they would make the police detain me for possessing drugs that they would plant on me themselves, if I kept on supporting Gia Purtseladze - who is one of the stockholders of the company and my best friend. Gia has for years been harassed by the brothers at the company.  Although some incidents occurred in my past, I have not got anything to do with drugs anymore. In case their threat is carried out, I ask you to protect me”, stated Dimitri Jokhadze in his application.
Currently, the detainee is using his right to silence. He is holding his hunger strike as a means of protest and asks the Public Defender to assist him. Advocates with the Human Rights Information and Documentation Center and the Young Lawyers Association protect him. The Human Rights Information and Documentation Center condemns the injustice and calls upon the corresponding bodies to respond to the case.