სოზარ სუბარის წინააღმდეგ მიხეილ ქარელის წარმომადგენლის სარჩელის განხილვა გადაიდო
თბილისი.20.06.06.მედიანიუსი. შიდა ქართლში პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის, მიხეილ ქარელის წარმომადგენლის, ალექსი ჯალაბაძის სარჩელის განხილვა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მოსამართლე ლეილა მამულაშვილის ავადმყოფობის გამო გაურკვეველი ვადით გადაიდო.
ლაპარაკია სახალხო დამცველის, სოზარ სუბარის წინააღმდეგ, საჯარო ინფორმაციის გაცემის მოთხოვნით შეტანილ სარჩელზე. შიდა ქართლში პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის პრესსამსახურის ინფორმაციით, მიხეილ ქარელის წარმომადგენელი სახალხო დამცველისგან ითხოვს საჯარო ინფორმაციას საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სოზარ სუბარის გამოსვლაში გამოთქმულ მოსაზრებებთან - “სახელმწიფო რწმუნებულის მიხეილ ქარელის უკანონო ქმედებების შესახებ” - დაკავშირებული მასალებიდან.
საჯარო ინფორმაციის გაცემის შესახებ მიხეილ ქარელის წარმომადგენლის მოთხოვნა, შიდა ქართლში პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის პრესსამსახურის ინფორმაციით, სოზარ სუბარმა უპასუხოდ დატოვა. ეს ქმედება ალექსი ჯალაბაძემ უკანონოდ მიიჩნია და სარჩელი თავდაპირველად თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში შეიტანა. მიუხედავად იმისა, რომ პროცესზე სახალხო დამცველი არ გამოცხადებულა, მოსამართლე თინა შავერდაშვილმა ალექსი ჯალაბაძის სასარჩელო მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. მის მიერ მიღებული ეს გადაწყვეტილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრდა.
როგორც ალექსი ჯალაბაძე აცხადებს, სააპელაციო სასამართლოში პროცესის მსვლელობისას სოზარ სუბარის წარმომადგენელმა სახალხო დამცველისგან მოთხოვნილ ინფორმაციაზე თქვა, რომ ის იყო “გასაიდუმლოებული, როგორც პროფესიული საიდუმლო”. მანვე სასამართლოს გადასცა დოკუმენტი, რომელშიც აღნიშნულია, რომ გამოთხოვილი ინფორმაცია სახალხო დამცველის აპარატის საჯარო რეესტრში არ არის რეგისტრირებული, როგორც საჯარო ინფორმაცია.
ალექსი ჯალაბაძის განმარტებით, საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 273-ე მუხლის მიხედვით, “პროფესიული საიდუმლო არ შეიძლება იყოს ისეთი ინფორმაცია, რომელიც არ წარმოადგენს სხვა პირის პირად ან კომერციულ საიდუმლოებას”. იმავე კანონის 28-ე მუხლით, “საჯარო ინფორმაცია ღიაა, გარდა კანონით გათვალისწინებული შემთხვევებისა და დადგენილი წესით სახელმწიფო, კომერციულ და პირად საიდუმლოებას მიკუთვნებული ინფორმაციისა”. ეს კი, ალექსი ჯალაბაძის თქმით, იმაზე მიუთითებს, რომ ინფორმაციის გასაიდუმლოების დროს დაცული უნდა ყოფილიყო ინფორმაციის გასაიდუმლოების კანონით დადგენილი წესი. ამასთანავე, გამოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემას სახალხო დამცველს `საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ ორგანული კანონიც” ავალებდა.
როგორც შიდა ქართლში პრეზიდენტის რწმუნებულის პრესსამსახური იტყობინება, სახალხო დამცველი თავად ატარებს მონიტორინგს საჯარო სამსახურებში ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებით. “ამ შემთხვევაში სახალხო დამცველისთვის სასურველი იქნებოდა მონიტორინგის ჩატარება საკუთარ უწყებაშიც”, - აღნიშნეს “მედიანიუსთან” საუბრისას შიდა ქართლში პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებულის პრესსამსახურში.

Suit, Brought against Sozar Subar by the Representative of Mikheil Kareli, Has Been Postponed
20.06.06. Media News. Tbilisi. Due to the worsening of health problems of the judge Leila Mamulishvili at the Tbilisi Court of Appeal, the discussion process of Aleksi Kalabadze’s suit, the representative of Mikheil Kareli - the State Presidential Representative, has been postponed for uncertain period of time.
The issue deals with suit against the Public Defender, Sozar Subari that was brought for the demand of giving out public information. According to the disseminated information by the Press Service in Shida Kartli, the representative of Mikheil Kareli demands from Sozar Subari materials which are connected with public information made during plenary sessions, expressing his opinions about Mikheil Kareli’s illegal activities.
According to the Information spread by Shida Kartli Press Service, the inquiry of the representative of Mikheil Kareli regarding the release of public information was ignored by Sozar Subari. This step made by the Ombudsman was regarded by Aleksi Jalabadze as illegal and for the first time he brought the suit against him in the Board of Administrators within the Tbilisi City Court. Despite the absence of the Public Defender at a trial, the judge – Tina Shaverdashvili did not comply with Aleksandre Jalabadze’s requirements. The decision made by her was lodged a complaint in the Court of Appeal.
According to Aleksi Jalabadze’s announcement, the representative of Sozar Subari, during the trial at the Court of Appeal, notified that the public information made by the Public Defender had been covert as the professional and confidential. At the same time he handed the document to the court in which the information withdrawn is not enlisted in the public register of the Public Defender’s Office as being recognized the public information.
As Aleksi Jabanadze explains, following the article – 273 of the Georgian General Administration Code: “The professional secret might not include the information which is not private or commercial secret for the other person”. Depending on the article 28 of the same Code, “The Public Information is overt, excluding the conditions set by law and the information belonging to the government, commercial and private secret”. In Aleksi Jabaladze’s words, this fact indicates that in the process of making information confidential all the rules set by law had to be followed. Simultaneously, “Georgian Organic Law on the Public Defender” obliged Sozar Subari to release the inquired information.
As it is informed by the Press Service of the President’s Representative in Shida Kartli, the Public Defender is holding monitoring on the public service tackling the issue of giving out information. “In such case it would be better for the Public Defender to hold monitoring in his office as well”- was mentioned in the Press Service of the President’s Representative, in Shida Kartli during the conversation with the “Media News”.